Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Członkowstwo w spółdzielni - za i przeciw.
Do założenia spółdzielni potrzebna jest grupa co najmniej 10 osób, a do spółdzielni rolnej wystarczy ich 5. Najbardziej popularne spółdzielnie to spółdzielnie rolne, ale istnieją także spółdzielnie artystów, rzemieślników, banki spółdzielcze i inne. Celem prowadzenia spółdzielni jst wspólna działalności gospodarczej i wszelkie korzyści z niej płynące.
W grupie raźniej
Prowadzenie działalności gospodarczej wspólnie z innymi przynosi wiele korzyści. Na przykładzie spółdzielni rolnych w łatwy sposób można zobrazować stopień ich konkurencyjności w stosunku do indywidualnych rolników. Dysponując większa ilością wspólnego towaru mają większe szanse na zdobycie dużych odbiorców, np. hipermarkety, które potrzebują dużej ilości towaru i z tego względu indywidualny rolnik nie może skutecznie konkurować o takiego odbiorcę. Mogąc nastawić się na masową produkcję i zwiększenie zysków, pora pomyśleć o dalszym rozwoju.
Duży może więcej
Spółdzielnia uzyska wyższą zdolność kredytową niż indywidualna osoba fizyczna zatem ma szansę na uzyskanie kapitału na rozwój. Dysponując kapitałem można pomyśleć nie tylko o inwestycji bezpośrednio w środki trwałe, ale także w reklamę. Spółdzielnie często zapominają, że nie wystarczy być na rynku od wielu lat, aby beztrosko działać na wypracowanej marce. Żadna ze światowych korporacji nie powstałaby gdyby jej założyciele nie myśleli o ciągłym rozwoju.
Korzyści dla członków spółdzielni
Dla samych członków spółdzielni płyną też indywidualne korzyści. Członkowie spółdzielni nawiązują ze spółdzielnią stosunek pracy przez spółdzielczą umowę o pracę, która w zakresie nie uregulowanym w prawie spółdzielczym podlega przepisom kodeksu pracy. Członkowi spółdzielni, który jest ponadto członkiem jej rady nadzorczej, można wypowiedzieć umowę o pracę albo warunki pracy lub płacy tylko w wypadkach, w których kodeks pracy dopuszcza dokonanie takiej czynności w stosunku do członka zakładowego organu związku zawodowego. Według kodeksu pracy pracodawca, co do zasady, bez zgody zarządu danego związku zawodowego nie może wypowiedzieć ani rozwiązać stosunku pracy z imiennie wskazanym uchwałą zarządu jego członkiem, oraz nie może zmienić jednostronnie warunków pracy lub płacy na niekorzyść takiego pracownika.
Najważniejszym organem spółdzielni jest jednak walne zgromadzenie i w niektórych spółdzielniach rady nadzorczej może nie być wcale. Wówczas jej kompetencje przejmuje walne zgromadzenie. Działaniami spółdzielni kieruje zarząd, na czele którego stoi prezes. Oprócz członków, spółdzielnia może zatrudniać także ich domowników, członków rodziny, a także inne osoby, jeżeli zamieszkują z nim wspólnie i prowadzą z nim wspólne gospodarstwo domowe. Członkowie wynagradzani są za pracę w formie udziału w dochodzie podzielnym stosownie do wkładu ich pracy. Wkładem w spółdzielni rolnej może być też grunt. Członkom i ich domownikom przysługuje prawo do corocznego urlopu wypoczynkowego w wymiarze i według zasad określonych przez członków spółdzielni w statucie. Statut określa także sposób obliczania wynagrodzenia przysługującego za czas urlopu. Członkom i ich domownikom pracującym w spółdzielni, przysługuje prawo do świadczeń związanych z okresem ciąży, urodzeniem i wychowaniem małego dziecka na zasadach określonych w prawie pracy. Członkowie spółdzielni będący emerytami lub rencistami zachowują prawa członkowskie. Wynagrodzenia członka i domownika za pracę korzystają z takiej samej ochrony, jaką prawo zapewnia wynagrodzeniu pracownika. Członek spółdzielni, który wskaże w oświadczeniu do spółdzielni osobę, której spółdzielnia obowiązana jest po jego śmierci wypłacić udziały uniknie zaliczenia udziału do spadku. Oznacza to, że jego udział w całości przypadnie osobie wskazanej w oświadczeniu, pod warunkiem, że osoba ta nie jest członkiem spółdzielni. Będzie to miało znaczenie zwłaszcza w przypadku gdy zmarły członek spółdzielni nie sporządzi testamentu a spadkobierców ustawowych będzie kilku. Udział nie ulegnie w ten sposób podziałowi. Ponadto spadkobierca nie będzie zobowiązany do odprowadzenia z tego tytułu podatku od spadków i darowizn. Członkom spółdzielni należą się udziały w jej zyskach.
Spółdzielnie pracy rękodzieła ludowego i artystycznego tworzą nowe i kultywują tradycyjne wartości kultury materialnej, organizują i rozwijają rękodzieło ludowe i artystyczne, sztukę i przemysł artystyczny. W celu zapewnienia warunków wykonywania pracy w spółdzielni o szczególnym charakterze społecznym, spółdzielnie pracy rękodzieła ludowego i artystycznego korzystają z wszechstronnej pomocy organów władzy państwowej oraz administracji rządowej i samorządowej oraz ze zwolnień i ulg w świadczeniach publicznoprawnych. Wszystkie spółdzielnie wpisane są do Krajowego Rejestru Sądowego. Spółdzielnie mogą zatem propagować tradycję, ale także pomagać w rozwoju nowych innowacyjnych działalności, w oparciu o własny statut, który daje członkom spółdzielni dużą swobodę w ustalaniu własnych zasad działania.
Targi sztuki ludowej w Krakowie potrwają do 25 sierpnia.
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.