Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Obowiązek alimentacyjny wobec wnuków.
Obowiązek alimentacyjny ma na celu zapewnienie środków utrzymania oraz potrzeb środków wychowania. Zgodnie z dyspozycją przepisów ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy dopuszczalne jest zobowiązanie babci lub dziadka do płacenia alimentów na rzecz swoich wnuków. W przypadku, gdy rodzic dziecka nie żyje lub nie jest w stanie dopełnić obowiązku wówczas możliwe jest, iż dziadkowie dziecka będą zobowiązani do płacenia alimentów. W pierwszej kolejności obowiązek alimentacyjny obciąża małżonków. Następnie krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo. Krewni w linii prostej mogą być obciążeni obowiązkiem alimentacyjnym bez ograniczeń.
Przesłankami powstania obowiązku alimentacyjnego są:
a) istnienie pomiędzy uprawnionym, a zobowiązanym więzi rodzinnoprawnej (aktualnej bądź istniejącej w przeszłości),
b) niemożność samodzielnego zaspokojenia usprawiedliwionych potrzeb przez uprawnionego,
c) posiadanie przez osobę zobowiązaną dostatecznych możliwości majątkowych lub/i zarobkowych,
d) zgodność żądania z zasadami współżycia społecznego.
Pamiętać należy, iż obowiązek alimentacyjny obciąża krewnych bliższego stopnia przed krewnymi dalszego stopnia. Oznacza to, iż najpierw obowiązek ten będzie obciążał rodziców względem ich dzieci, a dopiero później dziadków względem ich wnuków.
W przypadku, gdy osoba zobowiązana do płacenia alimentów w bliższej kolejności będzie w stanie wypełniać ten obowiązek, wygasa obowiązek alimentacyjny dalszych krewnych. Art. 129 k.r.o. wyznacza kolejność obowiązku alimentacyjnego osób ze sobą spokrewnionych. Zgodnie z nim pierwszeństwo obciążenia tym obowiązkiem spoczywa na zstępnych przed wstępnymi, czyli na rodzicach przed dziadkami. W następnej kolejności, w razie niemożliwości świadczenia od wstępnych, obowiązek alimentacyjny obciąża rodzeństwo. Jeżeli zobowiązanych jest kilku, wówczas obowiązek obciąża bliższych stopniem przed dalszymi.
Zgodnie z art. 132 k.r.o. obowiązek alimentacyjny zobowiązanego w dalszej kolejności powstaje dopiero wtedy, gdy nie ma osoby zobowiązanej w bliższej kolejności (nie żyje) albo gdy osoba ta nie jest w stanie uczynić zadość swemu obowiązkowi lub gdy uzyskanie od niej na czas potrzebnych uprawnionemu środków utrzymania jest niemożliwe lub połączone z nadmiernymi trudnościami.
Wysokość alimentów jest uzależniona od usprawiedliwionych potrzeb dzieci oraz możliwości zarobkowych i majątkowych dziadków. Konieczną przesłanką zaistnienia obowiązku alimentacyjnego dziadków na rzecz wnuka jest znalezienie się przez tego ostatniego w niedostatku. Pojęcia niedostatku z art. 133 § 2 k.r. o. nie można ograniczać do wypadków, gdy uprawniony do alimentacji nie ma żadnych środków utrzymania, lecz przez to pojęcie należy rozumieć i taką sytuację materialną, w której osoby uprawnione nie mogą w pełni zaspokoić swych usprawiedliwionych potrzeb w zakresie utrzymania i wychowania (Wyrok SN z dnia 20 lutego 1974 r., III CRN 388/73).
Aby skutecznie dochodzić świadczeń z obowiązku alimentacyjnego od dziadków należy złożyć pozew przed właściwy miejscowo sąd według zamieszkania pozwanego lub według miejsca zamieszkania uprawnionego do świadczenia.
Maciej Stępień
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.