Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
NSA: Rozbiórka domu objęta jest 23% stawką VAT.
Rozbiórka budynku powoduje jego likwidację, a nie budowę, przebudowę, remont, czy modernizację, dlatego jest objęta podstawową, 23-proc. stawką VAT. Tak orzekł w środę Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku o sygnaturze I FSK 1346/12. Tym samym rozbiórki budynku nie można objąć stawką obniżoną, 8-proc.
Wyrok zapadł na kanwie wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej. Podatnik (Wnioskodawca) wygrał przetarg na przeprowadzenie rozbiórki budynków na terenie, na którym w przyszłości powstaną budynki mieszkalne i usługowe. W związku z tym spytał Izbę Skarbową w Bydgoszczy, jaką stawkę podatku VAT ma zastosować przy rozbiórce budynków. Podatnik argumentował, że budynki są przeznaczone głównie na cele mieszkaniowe, a po rozbiórce staną w tym miejscu budynki wielorodzinne z częścią usługową.
Tym samym jego zdaniem rozbiórka budynków mieszkalno-usługowych będzie objęta niższą stawką podatku VAT, tj. 8-proc., bo z ustawy o VAT wynika, iż roboty budowlano-montażowe związane z budownictwem mieszkaniowym są objęte niższą stawką podatku. Według niego do robót budowlanych zalicza się też rozbiórkę budynku.
Izba skarbowa twierdziła, że zgodnie z ustawą o VAT obniżoną, 8-procentową stawkę stosuje się: do dostawy, budowy, remontu, modernizacji lub przebudowy mieszkalnych obiektów budowlanych lub ich części, a rozbiórka budynku nie jest żadną z tych usług, dlatego należy zastosować 23-proc. stawkę VAT.
Podatnik zaskarżył ową interpretację do WSA. Jednakże Sąd Administracyjny pierwszej instancji również podzielił zdanie Izby Skarbowej w wydanym przez siebie wyroku.
Podatnik złożył skargę kasacyjną na ten wyrok do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który w środę ją oddalił stwierdzając, że wyrok szczecińskiego sądu jest prawidłowy.
Bartłomiej Kudlik
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.