Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Jakie wymogi musi spełniać przedszkole Twojego dziecka?
Zapewnienie kształcenia, wychowania i opieki w przedszkolach oraz w innych formach wychowania przedszkolnego jest zadaniem oświatowym gmin. Według rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej podstawową jednostką organizacyjną przedszkola jest oddział obejmujący dzieci w zbliżonym wieku, z uwzględnieniem ich potrzeb, zainteresowań, uzdolnień. Liczba dzieci w oddziale nie może przekraczać 25. Mniejsze grupy przewidują oddziały przedszkola integracyjnego dla dzieci niepełnosprawnych. W tym przypadku grupa dzieci powinna wynosić od 15 do 20 dzieci, gdzie dzieci niepełnosprawnych jest od 3 do 5. Liczba dzieci w oddziale przedszkola specjalnego oraz w oddziale specjalnym w przedszkolu ogólnodostępnym powinna wynosić dla dzieci niesłyszących i słabo słyszących od 6 do 8, dla dzieci niewidomych i słabo widzących od 6 do 10, dla dzieci z chorobami przewlekłymi od 10 do 16, dla dzieci z zaburzeniami psychicznymi od 6 do 8, dla dzieci z niepełnosprawnością ruchową od 8 do 12, dla dzieci z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym i znacznym od 6 do 10 i dla dzieci z autyzmem i z niepełnosprawnościami sprzężonymi od 2 do 4 podopiecznych.
Do przedszkola uczęszczają co do zasady dzieci w wieku od 3 do 6 lat. W szczególnie uzasadnionych przypadkach do przedszkola może uczęszczać dziecko, które ukończyło 2,5 roku. W żłobku lub klubie dziecięcym świadczona jest opieka nad dziećmi w wieku do 3 lat. Lokal, w którym ma być prowadzony żłobek lub klub dziecięcy, oraz jego wyposażenie musi spełniać rygorystyczne warunki. Powierzchnia pomieszczenia przeznaczonego na zbiorowy pobyt w liczbie od 3 do 5 dzieci wynosi co najmniej 16 m2. W przypadku liczby dzieci większej niż 5, powierzchnia ulega odpowiedniemu zwiększeniu na każde kolejne dziecko, z tym że powierzchnia przypadająca na każde kolejne dziecko wynosi co najmniej 2 m2, jeżeli czas pobytu dziecka nie przekracza 5 godzin dziennie. Powierzchnia przypadająca na każde kolejne dziecko wynosi co najmniej 2,5 m2, jeżeli czas pobytu dziecka przekracza 5 godzin dziennie.
Wysokość pomieszczeń przeznaczonych na pobyt dzieci wynosi co najmniej 2,5 m. Żłobek, klub dziecięcy czy przedszkole musi zapewniać utrzymanie czystości i porządku pomieszczeń. Ściany powinny być wykonane tak, aby było możliwe łatwe utrzymanie czystości, a do wysokości co najmniej 2 m pokryte materiałami zmywalnymi, nienasiąkliwymi i odpornymi na działanie wilgoci oraz materiałami nietoksycznymi i odpornymi na działanie środków dezynfekcyjnych.
Pościel i leżaki muszą być wyraźnie oznakowane, przypisane do konkretnego dziecka i odpowiednio przechowywane, tak aby zapobiec przenoszeniu się zakażeń. W salach, na grzejnikach centralnego ogrzewania powinny być umieszczone osłony ochraniające przed bezpośrednim kontaktem z elementem grzejnym. W pomieszczeniach minimalna temperatura to 20°. Toaleta powinna być wyposażona w urządzenia sanitarne z ciepłą bieżącą wodą, takie jak: umywalka, brodzik z natryskiem czy bidet. Musi być zapewnione stanowisko do przewijania dzieci i miejsce do przechowywania sprzętu i środków utrzymania czystości, zabezpieczone przed dostępem dzieci. Zabawki muszą spełniać wymagania bezpieczeństwa i higieny oraz posiadać oznakowanie CE zgodnie z unijną dyrektywą. W pomieszczeniach jest zapewnione oświetlenie o parametrach zgodnych z Polską Normą.
Co oczywiste, na miejscu musi być dostęp do apteczki wyposażonej w podstawowe środki opatrunkowe. Do żłobka i klubu dziecięcego może uczęszczać dziecko karmione mlekiem matki, dlatego placówka musi zapewniać warunki do jego przechowywania i podawania.
Joanna Gaik
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.