Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Będziemy pić piwo na meczach - ustawa o bezpieczeństwie imprez masowych

Dnia 20 września bieżącego roku Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę z dnia 31 sierpnia 2011 roku o zmianie ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych oraz niektórych innych ustaw. Przedmiotowa ustawa nie tylko rozszerza definicję imprezy masowej o tak zwane strefy publicznego oglądania imprezy, zwiększa zakres zakazu stadionowego i wprowadza możliwość przerwania imprezy masowej, ale również… pozwala na spożywanie napojów alkoholowych podczas jej trwania.
Zgodnie z omawianą nowelą, na stadionach będzie można sprzedawać, podawać oraz oczywiście spożywać napoje alkoholowe o zawartości nie więcej niż 3,5% alkoholu, z wyłączeniem imprez o podwyższonym ryzyku. Ustawa nie zezwala jednak na sprzedaż alkoholi w twardych opakowaniach, takich jak szkło, metal lub tworzywa sztuczne, które, wykorzystane niezgodnie z ich przeznaczeniem będą mogły stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzkiego.
Jeśli natomiast chodzi o rozszerzenie zakazu klubowego, to będzie on od teraz dotyczył również kolejnych imprez masowych przeprowadzanych z udziałem drużyny organizatora, a rozgrywanych poza jego siedzibą. Zakaz stadionowy będzie mógł być nałożony za naruszenie regulaminu obiektu/terenu lub regulaminu imprezy masowej.
Przerwanie imprezy masowej jest już nieco trudniejsze i wymagało będzie decyzji administracyjnej (mającej rygor natychmiastowej wykonalności) właściwego wojewody, wydanej, jeżeli dalszy przebieg imprezy może zagrozić życiu lub zdrowiu ludzi albo mieniu w znacznych rozmiarach, przy czym, działania podejmowane przez organizatora okażą się niewystarczające dla zapewnienia porządku publicznego i bezpieczeństwa.
Komentowana nowela wprowadza również nowe typy przestępstw związanych z przebiegiem i uczestnictwem w imprezie masowej. Zakazane jest więc wdzieranie się nie tylko na murawę boiska, ale i również na teren całego obiektu oraz prowokowanie innych kibiców do działań zagrażających bezpieczeństwu. Odpowiedzialności karnej w postaci grzywny nie mniejszej niż 2.000 PLN, aresztu lub ograniczenia wolności podlegał będzie z kolei ten, kto podczas trwania imprezy masowej będzie zasłaniał twarz, przez co niemożliwa stanie się jego identyfikacja.
Karol Obrębski
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.