Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Brak zgody Ministerstwa Gospodarki na jednolity sąd patentowy.
Parlament Europejski w grudniu ubiegłego roku przyjął pakiet przepisów treścią których możliwym stanie się wdrożenie jednolitego patentu w krajach UE, również w Polsce. Wymaganą do wejścia w życie wspomnianego wyżej patentu jest ratyfikacja umowy ws. utworzenia sądu patentowego.
Jak podkreślił wiceminister gospodarki, "System jednolitej ochrony patentowej zacznie obowiązywać dopiero po dokonaniu ratyfikacji umowy o jednolitym sądzie patentowym przez co najmniej 13 państw, w tym przez trzy największe państwa z największą liczbą patentów europejskich. Są to Francja, Niemcy i Wielka Brytania. Wejdzie w życie na terytorium państw, które ratyfikowały umowę o jednolitym sądzie patentowym"
Dotychczas umowę w przedmiocie wdrożenia omawianych regulacji podpisało dotychczas 25 państw członkowskich. Kolejnym krokiem będzie podjęcie przez nie krajowych procedur ratyfikacyjnych. Polska i Hiszpania stanowią tutaj wyjątek, co wiceminister gospodarki uzasadniała w następujący sposób: "Ministerstwo Gospodarki przy podejmowaniu decyzji, że Polska w chwili obecnej nie jest gotowa do podpisania umowy o jednolitym sądzie patentowym wzięło pod uwagę negatywne opinie i stanowiska krajowych organizacji przedsiębiorców, środowiska akademickiego, Polskiej Izby Rzeczników Patentowych, a także wątpliwości zgłaszane przez polski parlament".
Trudno mówić o konkretnym terminie, w którym można się spodziewać zmiany stanowiska Ministerstwa Gospodarki. Faktem jest natomiast, że według przewidywań Komisji Europejskiej, pierwszy jednolity patent będzie wydany w kwietniu 2014 r. - o ile do listopada 2013 r. co najmniej 13 krajów UE ratyfikuje międzyrządową umowę ws. sądu jednolitego patentu. Umowa ma być podpisana na początku przyszłego roku.
Łukasz Więckowicz
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.