Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Charakterystyka energetyczna budynków - nowa regulacja.
Za mniej więcej 6 miesięcy, a dokładnie 9 marca 2015 r. wejdzie w życie nowa ustawa – o charakterystyce energetycznej budynków.
Na dzień dzisiejszy każdy nowy budynek obowiązany jest posiadać świadectwo energetyczne, określające zapotrzebowanie budynku na energię. Zgodnie z unijną dyrektywą, od roku 2018 wszystkie budynki publiczne będą musiały posiadać takie świadectwo, a od roku 2021 wszystkie nowopowstałe budynki w krajach członkowskich. Jako, że ustawa stanowi implementację dyrektywy, budynki już istniejące o powierzchni użytkowej większej niż 500 m2, a te zajmowane przez prokuraturę - o powierzchni przekraczającej 250m2, będą musiały uzyskać świadectwo charakterystyki energetycznej. Ponadto, budynki o powierzchni większej niż 500 m2, w których świadczone są usługi, jak np. dworce, lotniska lub centra handlowe, będą obowiązane do zamieszczenia w widocznym miejscu kopii świadectwa energetycznego.
Właściciele, zarządcy, a nawet osoby dysponujące spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu, będą musieli zlecić sporządzenie świadectw, jeśli będą chcieli daną nieruchomość sprzedać – obowiązek posiadania świadectw dotyczy bowiem każdego "większego" budynku. Obowiązek ten nie dotczy jednak domów budowanych jedynie na własny użytek, budynków mieszkalnych przeznaczonych do użytkowania nie dłużej niż cztery miesiące w roku, budynków gospodarczych i przemysłowych nieposiadających zużywających energię instalacji, zabytkowych kamienic, a także kościołów. Z kolei budynki jednorodzinne w ramach osiedla, w których zastosowano takie same materiały, sposoby konstrukcji oraz instalacje – będą mogły skorzystać ze świadectwa energetycznego sporządzonego dla jednego z takich budynków, jeśli same owego świadectwa nie posiadają.
Ważność świadectwa energetycznego będzie wynosić 10 lat, chyba, że wcześniej zmieni sie charakterystyka energetyczna budynku, przykładowo na skutek przeprowadzonych w budynków prac czy remontów. Wówczas trzeba bedzie uzyskać nowy dokument charakterystyki. Rozszerzono także katalog osób uprawnionych do sporządzenia tego dokumentu. Zgodnie z nową ustawą świadectwa będą mogły wystawiać również osoby o tytule inżyniera, inżyniera architekta, inżyniera architekta krajobrazu, inżyniera pożarnictwa, magistra inżyniera architekta, magistra inżyniera architekta krajobrazu, magistra inżyniera pożarnictwa albo magistra inżyniera.
W systemie teleinformatycznym prowadzony będzie centralny rejestr charakterystyki energetycznej budynków, ewidencjonujący osoby uprawnione do sporządzenia świadectw, uprawnione do przeprowadzania kontroli ogrzewania lub klimatyzacji oraz same świadectwa. Za rejestr odpowiadać będzie minister do spraw budownictwa, natomiast minister infrastruktury i rozwoju zajmie się kontrolą świadectw. Na barkach tego ostatniego spoczywać będzie nadzór nad projektem, mającym na celu zwiększenie liczby budynków o niskim zużyciu energii.
Karolina Wąsikowska
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.