Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Co dalej z odwróconym kredytem hipotecznym?
W dniu 16 maja przedmiotem prac Komitetu Stałego Rady Ministrów ma być projekt założeń do ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym i rencie dożywotniej. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku Rada Ministrów rozpatrywała przygotowany przez resort finansów projekt ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym. Rząd na podstawie przedłożonych rozwiązań zobowiązał wówczas ministra gospodarki do uzupełnienia tego projektu o regulacje dotyczące renty dożywotniej.
Proponowane rozwiązania w zakresie odwróconego kredytu hipotecznego mają być skierowane w pierwszej kolejności do osób starszych. Zgodnie z nimi, bank będzie wypłacał swojemu klientowi co miesiąc lub jednorazowo świadczenie pieniężne, zabezpieczone hipoteką ustanowioną na domu lub mieszkaniu albo prawie do nieruchomości - np. spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu. Zadłużenie osoby starszej wobec banku będzie tym samym rosło w oparciu o świadczenie które otrzyma. Śmierć osoby będącej stroną takiej umowy będzie stanowić o uprawnieniu banku do wystąpienia wobec spadkobierców o spłatę kredytu. Odmowa będzie oznaczała zajęcie mieszkania a w dalszej kolejności, jego sprzedanie. Jeżeli wartość mieszkania będzie wyższa od wypłaconego kredytu, to nadwyżkę tę bank odda spadkobiercom.
Zgodnie z projektem renta dożywotnia ma być udzielana przez podmioty kontrolowane przez Komisję Nadzoru Finansowego. Rzecz zatem dotyczy spółek akcyjnych, które mają odpowiednio wysoki kapitał zakładowy, nie mniejszy niż 500 tys. zł oraz gwarancje wypłaty świadczeń rentowych w zależności od liczby zawartych umów.
Obecnie renty dożywotnie oferowane są przez fundusze hipoteczne, ale na podstawie kodeksu cywilnego. Nowe rozwiązania mają na w lepszy sposób odpowiadać na potrzeby obywateli w tym zakresie, realizując cele społeczne z nimi związane.
Łukasz Więckowicz
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.