Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Czy będą zmiany w zniżkach dla nauczycieli?
W czwartek komisje edukacji i samorządu terytorialnego zgodnie uznały, że ulga na przejazdy dla wszystkich nauczycieli powinna zostać obniżona z 37 do 33 proc. Ulga w niższym wymiarze znalazła się w projekcie nowelizacji ustawy o uprawnieniach do ulgowych przejazdów.
Zgodnie z treścią projektu nowelizacji, zniżką na przejazdy - obok nauczycieli uczących w szkołach i nauczycieli akademickich - mają zostać objęci także nauczyciele przedszkoli. Jednocześnie obecna ulga wynosząca 37 proc. ma zostać obniżona dla wszystkich nauczycieli do 33 proc. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2014 r. Projekt nowelizacji stanowi odpowiedź na obowiązek, jaki nałożył na ustawodawcę Trybunał Konstytucyjny, zgodnie z wyrokiem którego, przepisy dotyczące ulg dla nauczycieli, a wyłączające z nich nauczycieli przedszkoli, są niezgodne z konstytucją.
Obniżenie wysokości ulgi już spotkało się z krytyką SLD, PiS i Solidarnej Polski. W środę podczas drugiego czytania projektu nowelizacji przedstawiciele tych klubów złożyli poprawki zmierzające do zachowania obecnej wysokości ulgi. Rekomendując swoją poprawkę poseł SLD podkreślił, że Trybunał w swoim orzeczeniu nie odniósł się w ogóle do wysokości ulgi, stąd - jego zdaniem - projekt noweli wychodzi poza materię, którą miał uregulować. Połączone komisje: edukacji, nauki i młodzieży oraz samorządu terytorialnego i polityki regionalnej w czwartek negatywnie zaopiniowały wszystkie poprawki.
Podczas pierwszego czytania, które odbyło się w czerwcu, senator Grażyna Sztark (PO) wskazała, na trzy możliwości zmiany przepisów: dodanie do listy uprawnionych do 37-procentowej zniżki nauczycieli przedszkoli, pozbawienie wszystkich nauczycieli ulgi lub dodanie do listy uprawnionych nauczycieli przedszkoli przy jednoczesnym obniżeniu wysokości ulgi dla wszystkich. Pani Senator ujawniła, że w ramach konsultacji z rządem wybrano trzeci wariant. Podała, że objęcie nauczycieli przedszkoli ulgą na przejazdy bez zmniejszenia wysokości ulgi dla całej grupy nauczycieli kosztowałoby budżet państwa dodatkowo ponad 37 mln zł. Trzeci wariant zaproponowany przez Senat spowoduje, że ze zmianą przepisów nie będą się wiązały żadne dodatkowe koszty dla budżetu.
Różnica zdań w ocenie zasadności kierunku zmian jak zwykle rozbija się o związane z tym koszty. Strona rządowa głosem wiceministra edukacji zaznacza, że objęcie wszystkich nauczycieli ulgą, bez zmniejszenia jej wysokości oznacza dodatkowy koszt w wysokości ponad 37 mln zł. Jednocześnie przyznał, że nauczyciele faktycznie korzystający z ulgi, to niewielka grupa.
Łukasz Więckowicz
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.