Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Deklaracja współpracy w sprawie rozwoju kształcenia zawodowego
Ostatnie posiedzenie uczestników Trójstronnej Komisji do spraw Społeczno-Gospodarczych, które odbyło się 10 grudnia 2014 r., zaowocowało przyjęciem Deklaracji współpracy w sprawie rozwoju kształcenia zawodowego. Komisja działa na podstawie ustawy z dnia 6 lipca 2001 r. o Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych i wojewódzkich komisjach dialogu społecznego, a w jej skład wchodzą przedstawiciele rządu, pracowników i pracodawców.
Obradom przewodniczył Minister Pracy i Polityki Społecznej - Władysław Kosiniak-Kamysz. Po stronie rządowej w posiedzeniu uczestniczyła Minister Edukacji Narodowej - Joanna Kluzik-Rostkowska, jak również wiceministrowie z takich resortów jak: finansów, nauki i szkolnictwa wyższego, administracji i cyfryzacji, gospodarki, infrastruktury i rozwoju.
Komisja Trójstronna doszła do wniosku, że kształcenie zawodowe jest w naszym kraju mocno niedocenione i powinno się zmienić ten stan rzeczy zarówno przez zapewnienie zrównoważonego rozwoju szkolnictwa zawodowego w duchu nowoczesności, a także poprzez zwiększenie jego atrakcyjności. W pierwszej kolejności kształcenie zawodowe należy zatem skorelować z aktualnymi zapotrzebowaniami polskiej gospodarki. W celu podjęcia działań mających propagować taki model kształcenia zawodowego w Polsce, należy zapewnić także odpowiednie zaplecze do współpracy z pracodawcami. Współpraca, o jakiej mowa, powinna mieć miejsce już wtedy, kiedy dochodzi do wyrażania opinii na temat kierunków rozwoju kształcenia szkolnictwa zawodowego. Podniesiono także, że na większe wsparcie zasługuje również proces doradztwa zawodowego, a kompetencje doradców diagnostycznych powinny być poszerzone.
Podczas obrad odniesiono się też do opracowywanej obecnie nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy. Stwierdzono, że z uwagi na spadek aktywności gospodarczej zarówno na rynku krajowym jak i zagranicznym, konieczne jest większe wsparcie zatrudnienia. Wsparcie to może być natomiast realizowane poprzez wprowadzenie dopłat do wynagrodzeń pracowników zagrożonych zwolnieniami, jeśli wskutek czasowego ograniczenia eksportu, warunki prowadzenia działalności gospodarczej w zatrudniającej pracownika firmie pogorszyły się.
Przyjęta przez uczestników Komisji Trójstronnej Deklaracja współpracy w sprawie rozwoju kształcenia zawodowego stanowi wyraz dążenia do opracowania jednolitego modelu kształcenia zawodowego w Polsce, jak również sposobów jego finansowania i promocji. W tym celu przy Ministrze Edukacji Narodowej powstanie specjalnie do tego powołany Zespół.
Karolina Wąsikowska
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.