Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Elektroniczne potwierdzenie doręczenia.
6 czerwca weszła w życie nowelizacja rozporządzenia ministra sprawiedliwości w sprawie szczegółowego trybu i sposobu doręczania pism sądowych w postepowaniu cywilnym. Od tego dnia sądy wyposażone w odpowiedni system teleinformatyczny mogą sprawdzić czy przesyłka wysłana do adresata (np. wezwanie na rozprawę) rzeczywiście do niego dotarła.
Papierowa zwrotka nie będzie więc już konieczna, gdy tylko warunki techniczne sądu i operatora pozwolą na przesłanie takiego elektronicznego formularza. Operator został zobowiązany wprowadzić informację potwierdzającą odbiór pisma najpóźniej następnego dnia po jego dostarczeniu, co powinno znacznie przyspieszyć postępowanie w sądzie. Do tej pory sąd zmuszony był wyznaczać nowy termin procedowania w przypadku nie otrzymania zwrotnego potwierdzenia odbioru od poczty, mimo iż adresat przesyłki faktycznie ją otrzymał.
Powyższa nowelizacja wprowadza nowy standard w zakresie doręczania przesyłek sądowych. Spełnienie warunków technicznych pozwoli sędziemu oprzeć się tylko na dostarczonym drogą elektroniczną potwierdzeniu odbioru. Formularz ten będzie bowiem zawierał wszelkie wpisy, adnotacje i zaznaczenia, które zgodnie z nowelizowanym rozporządzeniem powinny się tam znajdować, z wyjątkiem odcisku datownika. Nie zabraknie tam również podpisu odbierającego pismo, złożonego nie na tradycyjnej papierowej zwrotce, ale poprzez urządzenie umożliwiające odwzorowanie pisma własnoręcznego. Podpis ten stanowił będzie jednocześnie potwierdzenie daty odbioru, a jednym podpisem odbiorca potwierdzi przyjęcie wszystkich adresowanych do niego pism z sądu.
Dopóki jednak wszystkie sądy nie zostaną wyposażone w elektroniczny system wymiany informacji z operatorami o zwrotnych potwierdzeniach odbioru, dopóty papierowa żółta karteczka będzie nieodłącznym elementem wszystkich akt sądowych.
Paweł Chrząszcz
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.