Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Głosowanie korespondencyjne
Dnia 11 lipca 2014 r. wprowadzono w Kodeksie wyborczym zmiany polegające na umożliwieniu głosowania korespondencyjnego przez wyborców w kraju. Pod koniec stycznia, na podstawie powyższych zmian Minister Administracji i Cyfryzacji wydał przepisy wykonawcze - 3 rozporządzenia odnoszące się do przesyłek w głosowaniu korespondencyjnym, trybu odbierania i przechowywania kopert zwrotnych dostarczonych przez wyborcę do urzędu gminy przed dniem głosowania oraz sposobu prowadzenia i aktualizacji wykazu pakietów wyborczych.
Głosowanie korespondencyjne odbywałoby się w ten sposób, że wyborca przekazywałby kopertę zwrotną w dowolnej placówce operatora wyznaczonego (najpóźniej w trzecim dniu roboczym poprzedzającym dzień wyborów) lub w placówce usytuowanej na obszarze gminy, w której wyborca jest ujęty w rejestrze wyborców (najpóźniej w przedostatnim dniu roboczym poprzedzającym dzień wyborów). Operator będzie mógł odebrać kopertę zwrotną tylko na podstawie okazanego przez wyborcę dokumentu umożliwiającego potwierdzenie tożsamości. Podobnie w przypadku odbierania koperty przez upoważnionego pracownika urzędu gminy.
Koperty zwrotne będą przekazywane do właściwej obwodowej komisji wyborczej, a nowe przepisy wykonawcze dokładnie regulują powyższą kwestię, łącznie z sposobem w jaki operator wyznaczony będzie postępować z pakietami wyborczymi.
Jeżeli chodzi o procedurę przyjmowania koperty zwrotnej w urzędzie gminy, to rozporządzenia określają dokładnie sposób procedowania oraz przechowywania kopert. Upoważniony pracownik będzie obowiązany do przeliczania każdego dnia zaklejonych kopert i sprawdzania ich stanu. Z przedsięwziętych czynności będzie należało sporządzić protokół.
Obecnie wszystkie rozporządzenia są już prawnie obowiązujące.
Michał Woszczyna
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.