Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Gminy mają dość dziedziczenia zadłużonych spadków.
Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski skierowało apel do ministra sprawiedliwości w przedmiocie zmian w kodeksie cywilnym, które dotyczyłyby regulacji umożliwiającej ochronę interesów gminy w obliczu konieczności dziedziczenia cudzych długów.
Zgodnie z ustawą z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny – w sytuacji gdy krewni odmawiają przyjęcia zadłużonego spadku, przechodzi on na rzecz gminy. Według przepisów, gminy odpowiadają za długi tylko do wartości przejętego wraz ze spadkiem majątku. Niemniej przejmowanie spadków, których nie chcą przyjąć krewni zmarłego, to poważny kłopot dla gmin. Na przejęty majątek nierzadko składają się bowiem nieruchomości z obciążoną hipoteką, to z kolei w istotny sposób utrudnia znalezienie nabywcy. Rodzi to sytuacje, w której gminy muszą spłacić długi, a zostają im niepotrzebne nieruchomości, które są dodatkowym obciążeniem.
Według członków stowarzyszenia: "obowiązująca regulacja jest co prawda korzystna dla wierzycieli, jednak w sytuacji ograniczonych możliwości finansowych niektórych gmin, egzekucja w formie zajęcia rachunku bankowego gminy może negatywnie wpływać na wykonywane zadania publiczne".
Ostatnia zmiana zasad dotyczących dziedziczenia ustawowego miała miejsce 28 czerwca 2009 roku. W chwili obecnej ciężko przewidzieć czy Ministerstwo Sprawiedliwości podejmie prace w kierunku kolejnych zmian. Wydaje się jednak, że nie same zasady dziedziczenia ustawowego, ale sposób prowadzenia egzekucji wobec gmin budzi wątpliwości i to właśnie on powinien stanowić przedmiot prac resortu.
Łukasz Więckowicz
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.