Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Informator Statystyczny Wymiaru Sprawiedliwości.
Od 2 października 2013 r. pod adresem www.isws.ms.gov.pl możemy skorzystać z nowego portalu uruchomionego przez Ministerstwo Sprawiedliwości pod nazwą Informator Statystyczny Wymiaru Sprawiedliwości. Witryna ma umożliwić zapoznanie się z danymi statystycznymi dotyczącymi funkcjonowania polskiego wymiaru sprawiedliwości.
Jak informuje Wydział Komunikacji i Promocji Ministerstwa Sprawiedliwości portal zawiera m.in. wybrane dobre praktyki wdrażane w wymiarze sprawiedliwości, wskaźniki, które pozwalają na dokonanie wizualizacji rankingu pracy sądów, a także dane umożliwiające porównanie działalności sądownictwa polskiego na tle innych krajów Unii Europejskiej. Ponadto w Bazie statystycznej ISWS zostały udostępnione informacje statystyczne z zakresu działania jednostek podległych Ministrowi Sprawiedliwości. Poza danymi statystycznymi na portalu ISWS znajdują się także informacje o metodologii pozyskiwania informacji statystycznych przez Wydział Statystycznej Informacji Zarządczej w Departamencie Strategii i Deregulacji i procedura dostępu do gromadzonych zasobów.
Ideą jak przyświecała twórcom tego przedsięwzięcia była chęć podniesienia poziomu wiedzy obywateli na temat działalności sądownictwa, które dotychczas było szczątkowe i nie zawsze oddawało realny stan wymiaru sprawiedliwości. Jak można przeczytać na portalu – „Ministerstwo Sprawiedliwości tworząc nową strategię dla systemu wymiaru sprawiedliwości, za jego misję uznało zapewnienie prawa obywateli do sprawiedliwości w sposób sprawny, kompetentny i efektywny, za wizję zaś - wymiar sprawiedliwości cieszący się zaufaniem społecznym. Realizacja tych założeń wymaga otwarcia się wymiaru sprawiedliwości na kontrolę i ocenę społeczną, nie ograniczoną jedynie do wąskiego środowiska uczestników pracy wymiaru sprawiedliwości”. ISWS ma ułatwić działanie organizacji pozarządowych, przedstawicieli środowiska naukowego, ekspertów, mediów, a wreszcie samych obywateli w analizowaniu efektywności i skuteczności wymiaru sprawiedliwości.
Warto jednak wskazać, że nowy portal spotkał się z krytyką środowiska prawniczego. Adw. Rafał Dębowski, przewodniczący Komisji Informatyzacji NRA na łamach Rzeczpospolitej nową witrynę określił mianem „(dez)informatora wymiaru sprawiedliwości”.
Mecenas zwraca uwagę, że w portalu nie można odnaleźć takich terminów jak adwokat, radca prawny czy pomoc prawna z urzędu. Tymczasem umieszczono dane statystyczne przedstawiające ilość prawników na sto tysięcy mieszkańców w poszczególnych krajach europejskich. Polska uplasowała się na 19 pozycji, ale jak wskazuje prawnik oparto się na danych z 2010 r., bagatelizując znaczący przyrost liczby prawników jaki nastąpił w przeciągu trzech ostatnich lat. Ponadto brak jest danych dotyczących pomocy prawnej z urzędu oraz rzetelnej informacji na temat metodologii dokonanych obliczeń. W ocenie mecenasa dobrze byłoby wiedzieć, ile z pośród widniejących w statystyce załatwionych przez sądy spraw, było tymi które jedynie zwrócono stronom do uzupełnienia braków.
Niewątpliwe tego typu załatwienie spraw przez sądy poprawia sytuację wymiaru sprawiedliwości, ale tylko w statystyce.
Piotr Bryndal
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.