Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Inicjatywa dowodowa po nowelizacji KPK
W ostatnich miesiącach miało miejsce kilka zmian w Kodeksie postępowania karnego. Ostatecznie zmiany weszły 1 lipca 2015 r. Jedną ze zmian jest wprowadzenie większej niż dotychczas kontradyktoryjności w zakresie inicjatywy dowodowej. Celem nowelizacji art. 167 KPK jest przerzucenie inicjatywy dowodowej na prokuratora i obrońcę oraz zmienienie procesu karnego w rzeczywisty spór pomiędzy stronami.
Dotychczas niejednokrotnie postawa obrońcy była bardziej bierna niż powinna, ze względu na fakt, że zwykle najaktywniejszy w całym procesie był właśnie sąd. Od lipca postępowanie dowodowe prowadzone będzie zasadniczo przez strony, zaś sąd będzie mógł dopuścić i przeprowadzić dowód z urzędu jedynie w „szczególnie uzasadnionych przypadkach”. W razie niestawiennictwa strony, na której wniosek dowód został dopuszczony dowód przeprowadza sąd w granicach tezy dowodowej. Sytuacja ta znacznie bardziej zmusza strony do aktywności. W postępowaniu odwoławczym nie można podnosić zarzutu nieprzeprowadzenia przez sąd określonego dowodu, jeżeli strona nie składała w tym zakresie wniosku dowodowego. Sąd kształtuje swe przekonanie na podstawie wszystkich przeprowadzonych dowodów, co oznacza, że jeśli strony nie zadbają same o ich dopuszczenie to nawet pomimo ich rzeczywistego znaczenia, nie będą wzięte pod uwagę. Natomiast co ważne z perspektywy prokuratora, wątpliwości, których nie usunięto w postępowaniu dowodowym, rozstrzyga się na korzyść oskarżonego.
Co łączy się ze zmianami w inicjatywie dowodowej to zagadnienie obrony z urzędu. Pomimo krótkiego odstępu czasu od nowelizacji, z pewnością można stwierdzić już teraz, że ta instytucja będzie bardziej potrzebna niż dotychczas.
Weronika Komsta
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.