Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Istotne zmiany w szkolnictwie wyższym.
Okazuje się, że brak opłat za drugi kierunek studiów to nie jedyna zmiana dotycząca kształcenia studentów. 5 września 2014 roku opublikowano nowelizację ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym, mającą na celu dostosowanie funkcjonowania wyższych uczelni do efektów panującego niżu demograficznego, a która wprowadza szereg istotnych regulacji. Niektóre z nich zaczną obowiązywać już z dniem 1 października, większość jednak wejdzie w życie odpowiednio od 1 stycznia 2015 r., 1 lipca 2015 r. oraz od października 2016 r.
Ustawa wprowadza m. in. przepisy wzmacniające ochronę studentów, przykładowo poprzez zakaz wprowadzenia przez uczelnie nowych opłat w trakcie studiów. Ustanowiony też zostaje termin, w ciągu którego uczelnia, po wydaniu decyzji o przyjęciu studenta na dany kierunek, może zawrzeć z nim umowę o świadczenie usług edukacyjnych. Doprecyzowane również zostały zasady postępowania dyscyplinarnego względem nauczycieli akademickich. Z kolei w kwestii nieuczciwych studentów, uczelnie będą miały obowiązek sprawdzania prac dyplomowych przed ich obroną, wykorzystując przy tym programy antyplagiatowe oraz ogólnopolskie repozytorium pisemnych prac dyplomowych.
Osoby dojrzałe, na gruncie znowelizowanych przepisów, będą miały łatwiejszy dostęp do studiów wyższych, bowiem w ich przypadku możliwe będzie ukończenie studiów w specjalnym trybie, który będzie uwzględniał już zdobytą przez takie osoby umiejętności i wiedzę. Zmianie ulegną też dotychczasowe zasady przyznawania stypendiów. Studenci mają mieć również większe możliwości w zakresie kształcenia interdyscyplinarnego.
Nowelizacja zakłada także rozwiązania mające przeciwdziałać likwidacji niepublicznych uczelni, które zwykle cechuje wysoki poziom kształcenia. W tym celu publikowane będą przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego informacje, które będą wskazywać które spośród uczelni publicznych i niepublicznych uzyskały negatywną ocenę Polskiej Komisji Akredytacyjnej.
Jeśli chodzi o pozostałe zmiany w zakresie szkolnictwa wyższego, ustawa wprowadza ponadto:
- ogólnopolski system monitorowania absolwentów,
- ogólnopolską bazę streszczeń i recenzji rozpraw doktorskich, jak również bazę autoreferatów i recenzji w postępowaniach habilitacyjnych,
- rozszerzenie obecnie funkcjonującego Systemu Informacji o Szkolnictwie Wyższym,
- uregulowanie kwestii nadania stopnia doktora beneficjentowi "Diamentowego Grantu"
- umożliwienie przyznawania stypendiów za osiągnięcia dla najlepszych uczestników studiów doktoranckich prowadzonych przez instytuty naukowe PAN.
Karolina Wąsikowska
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.