Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Jak przetrzymywać niebezpieczne zwierzęta?
Rozporządzenie Ministra Środowiska Andrzeja Kraszewskiego z dnia 3 sierpnia 2011 roku w sprawie gatunków zwierząt niebezpiecznych dla życia i zdrowia ludzi, wchodzące w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia, określa nie tylko gatunki zwierząt niebezpiecznych, warunki ich przetrzymywania, ale także sposoby ich znakowania.
I tak, w przypadku posiadania zwierzęcia niebezpiecznego, powinno się zastosować podwójne zabezpieczenie przed jego ucieczką:
- wewnętrzne – zapobiegające samodzielnemu wydostaniu się „pupila”, a polegające na np. terrariach, klatkach, oddzielnych budynkach czy też wybiegach
- zewnętrzne – takie jak zamknięte i uszczelnione pomieszczenia lub budynki, ogrodzenia, bramy, śluzy lub fosy.
Co ważne, zabezpieczenia powyższe, winne być skonstruowane w ten sposób, aby nie tylko uniemożliwiać samodzielne ich otwarcie przez zwierzę, ale również pozwalać na jego łatwe zlokalizowanie i ewentualne schwytanie. Zgodnie z Rozporządzeniem, zabezpieczenia wewnętrzne i zewnętrzne nie mogą mieć wspólnego wyjścia na zewnątrz, chyba, że zbudowane są na zasadzie działania śluzy. Oprócz tego, należy pamiętać o umieszczeniu w widocznym miejscu tablicy z napisem: „UWAGA! ZWIERZĘ NIEBEZPIECZNE DLA ŻYCIA I ZDROWIA LUDZI”.
Po odpowiednim przygotowaniu i zabezpieczeniu miejsca przechowywania zwierzęcia, należy go oznakować za pomocą mikroczipu o niezmienialnym i niepowtarzalnym numerze, w ten sposób, aby jak najbardziej utrudnić jego usunięcie przez samo zwierzę.
Gatunki i grupy zwierząt niebezpiecznych dla życia i zdrowia ludzi, podzielone w Rozporządzeniu na dwie kategorie: I – obejmującą najbardziej niebezpieczne gatunki oraz II – do której zaliczone zostały pozostałe zwierzęta, określają odpowiednie załączniki. Z ciekawszych, wymienić należy czarną wdowę, warana z Komodo, grzechotnika straszliwego (kaskabel), krokodyla, goryla, geparda, niedźwiedzia, hipopotama nilowego i wiele, wiele innych.
Karol Obrębski
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.