Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Kolejna odsłona walki z nietrzeźwymi kierowcami.
Utrata prawa jazdy na minimum 3 lata, bezwzględne więzienie dla pijanych kierowców recydywistów, a także ewentualna odpowiedzialność prawna osób trzecich dopuszczających lub tylko nie reagujących na pijanego wsiadającego za kierownicę, to główne propozycje zmian w Kodeksie karnym, zaproponowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości, a dotyczące walki z pijanymi kierowcami. Ma to być rządowa odpowiedź na ponoć istniejące w Polsce społeczne przyzwolenie na kierowanie pojazdami mechanicznymi „na podwójnym gazie”.
Zmiany w przepisach karnych mają prowadzić do skutecznego ścigania i karania pijanych kierowców, a przez to zwiększyć bezpieczeństwo na drogach. Te dość drastyczne pomysły ukierunkowane są na wywołanie efektu prewencyjnego. Zgodnie z założeniami projektu, za spowodowanie wypadku będąc pod wpływem alkoholu grozić ma nie tylko pozbawienie wolności do lat trzech, ale i utrata prawa jazdy na okres od 3 do 15 lat (dotychczas było to maksymalnie 10 lat). Recydywiści i sprawcy wypadków ze skutkiem śmiertelnym stracą prawo kierowania pojazdami na zawsze. Większą odpowiedzialność poniosą również ci, którzy zbiegli z miejsca wypadku.
Na pijanego kierowcę sąd orzekający w sprawie będzie mógł nałożyć środek karny w postaci nawiązki na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości minimum 5 tyś. zł. Osoby złapane po raz kolejny na takim przekroczeniu przepisów zapłacą podwójnie. W podobnych granicach kształtować się będzie nawiązka wypłacana pokrzywdzonemu lub rodzinie ofiary.
Nowelizacja ma uderzyć również w kierowców wsiadających do samochodu bez właściwych dokumentów, ponieważ kierowanie pojazdem bez prawa jazdy zostanie przesunięte z kategorii wykroczeń do przestępstw, co automatycznie spowoduje zaostrzenie kar za takie przewinienia.
Powyższe pomysły, jak i tocząca się dyskusja w temacie walki z nietrzeźwymi kierowcami rozpoczęła się na nowo kilka miesięcy temu, po tragicznym wypadku w Kamieniu Pomorskim, gdzie pijany kierowca śmiertelnie potrącił sześć osób, w tym 9-letnie dziecko, a dwoje kolejnych dzieci zostało rannych. Wtedy swoje propozycje zmian w prawie zgłosiło kilka partii politycznych. Jeszcze przed końcem czerwca 2014 r. projektem ustawy ma zająć się Sejm.
Paweł Chrząszcz
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.