Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Koniec ulgi internetowej.
Według znowelizowanych przepisów Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych prawo do tzw. ulgi internetowej zostanie ograniczone tylko do podatników, którzy w poprzednich latach nie korzystali z tego odliczenia.
Obowiązujące od 1 stycznia 2013 r. regulacje dotyczą zeznań, które będą składane dopiero w terminie do 30 kwietnia 2014 r. Podatnicy odliczający wydatki na internet w poprzednich latach nie będą mogli już korzystać z tej ulgi, natomiast osoby pierwszy raz obniżające swój dochód poprzez faktury za internet w roku 2012 będą mogły jeszcze tylko jednokrotnie tak postąpić. Na pierwszy rzut oka tak właśnie należałoby zinterpretować art. 26 ust. 6h ww. ustawy, stanowiący iż „odliczenie (…) przysługuje podatnikowi wyłącznie w kolejno po sobie następujących dwóch latach podatkowych, jeżeli w okresie poprzedzającym te lata nie korzystał z tego odliczenia”. Nie jest to jednak tak do końca jasne, w szczególności jeśli chodzi rozumienie sformułowania „w okresie poprzedzającym”. Intencje samego ustawodawcy zmierzały raczej w kierunku zawężenia kręgu uprawnionych do odliczenia kosztów internetu do podatników, którzy nigdy z tego nie korzystali oraz tylko przez dwa kolejne lata podatkowe. To nieprecyzyjne określenie pozwala jednak przyjąć inną interpretację. Wynika z niej, że ustawodawca dopuszcza korzystanie z ulgi internetowej w dwuletnich okresach, ale każdy z tych okresów musi być oddzielony od następnego co najmniej roczną przerwą.
Gramatyczna wykładnia art. 26 ust. 6h Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pozwala na taką, korzystniejszą dla podatnika interpretację. Ustawodawca wyraźnie mówi o „okresie poprzedzającym”, a nie o „okresach poprzedzających”. Zakładając racjonalność ustawodawcy oraz jego zdolność do sprawnego posługiwania się językiem polskim widać, nie tylko teoretyczną, szansę obrony tej argumentacji. Mając jednak na uwadze polski realizm, trzeba z nostalgią zauważyć, że ulga internetowa w Polsce dla większości z nas przechodzi do historii.
Paweł Chrząszcz
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.