Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Losy działkowców w rękach Sejmu!
Szacuje się, że w Polsce istnieje ok. 4600 ogrodów działkowych, w których znajduje się ponad 966 tys. działek. Dla wielu Polaków zwłaszcza emerytów i rencistów, działka to miejsce relaksu, odpoczynku i towarzyskich spotkań.
Instytucją zarządzającą ogrodami działkowymi jest Polski Związek Działkowców utworzony na podstawie ustawy z dnia 6 maja 1981 r. o pracowniczych ogrodach działkowych (Dz. U z 1996 r Nr 85, poz. 390 z późn. zm). Przez wiele lat PZD był instytucją monopolistyczną, w zasadzie nie podlegającą żadnej kontroli. Działkowcy spali spokojnie, do momentu, gdy I Prezes Sądu Najwyższego złożył wniosek o stwierdzenia niezgodności z Konstytucją sześciu artykułów ustawy o ROD. Wniosek ten został następnie rozszerzony na całą ustawę. Prezes SN zakwestionował m.in. monopol PZD uniemożliwiający jednostkom dobrowolną, oddolną organizację i zakładanie ogrodów działkowych, przewidziane w ustawie zwolnienia podatkowe, prawo do działki i nakładające się na nie inne uprawnienia.
W wyroku z dnia 11 lipca 2012 r. obradujący w pełnym składzie TK, orzekł niezgodność z konstytucją aż 24 przepisów ustawy z dnia 8 lipca 2005 r., o rodzinnych ogrodach działkowych (Dz. U. z dnia 6 września 2005 r.). TK orzekł, że Sejm powinien uchwalić nową ustawę o ROD. Z uwagi na to, że niekonstytucyjne przepisy przestaną obowiązywać pod koniec stycznia 2014 r., posłowie wskazali na naglącą potrzebę uchwalenia nowej ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. Również sami działkowcy napisali listy do Premiera i Prezydenta z prośbą o poparcie dla obywatelskiego projektu ustawy o ROD. Wystosowali również do Sejmu i Senatu apel „pozwólcie nam cieszyć się ogrodami”.
W kwietnie br. do Sejmu trafiły 4 projekty ustaw dotyczących ogrodów działkowych. Podczas pierwszego czytania w Sejmie, wybrano wersje obywatelską. W ocenie niektórych komentatorów, projekt obywatelski nie uwzględnia w dostatecznym stopniu wyroku TK i będzie wymagał niezbędnych poprawek. Dużo kontrowersji wzbudził projekt PO, w zakresie w jakim przewiduje on możliwość likwidacji działek w celu „realizacji inwestycji celu publicznego”. Działkowcy obawiają się, że z uwagi na atrakcyjne położenie niektórych ogrodów działkowych, mogłyby one zainteresować inwestorów i deweloperów.
O co walczą działkowcy? Jak informuje PZD działkowcy domagają się zachowania szeregu praw, które umożliwiają im bezpieczne korzystanie ze swoich działek. Ustawa przewiduje bowiem:
-prawo do bezpłatnego używania gruntów publicznych pod ogrody działkowe;
-prawa do użytkowania działek na zasadzie konkretnego tytułu prawnego podlegającego ujawnieniu w księdze wieczystej;
-prawo własności nasadzeń i obiektów usytuowanych na działce;
-prawo do zwolnień podatkowych z tytułu użytkowania działki;
-prawo do odszkodowania za utraconą własność wskutek likwidacji ogrodu;
-prawo do działki zamiennej w razie likwidacji ogrody;
-prawo do zachowania działki i pozostania w ogrodzie w razie zasadnego żądania zwrotu terenu ogrodu przez byłych właścicieli;
-prawo przejęcia działki po zmarłym działkowcu przez jego osoby bliskie.
Jak widać jest o co walczyć.
Maksymilian Szeląg-Dylewski
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.