Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
"Mieszkanie dla Młodych" trafi na biurko Prezydenta.
Senat przyjął bez poprawek rządowy projekt ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi. Mieszkanie Dla Młodych jest to kolejny po programie „Rodzina na swoim” projekt wsparcia finansowego ze strony państwa na rzecz zaspokajania potrzeb mieszkaniowych młodych rodzin.
Zgodnie z przegłosowaną ustawą, z "MDM-u" będą mogły skorzystać małżeństwa, osoby samotnie wychowujące dzieci i osoby samotne do 35. roku życia. W przypadku małżeństw ograniczenie wiekowe będzie dotyczyć tylko jednego z małżonków.
Głównym założeniem programu jest dofinansowanie wkładu własnego nabywcy, który zaciągnął kredyt na zakup lokalu mieszkalnego na rynku pierwotnym. Ponadto, w przypadku budowy domu jednorodzinnego w systemie gospodarczym możliwe będzie ubieganie się o zwrot podatku VAT na materiały budowlane. O dofinansowanie można się starać jedynie w przypadku lokalu o powierzchni nie większej niż 75 m2 oraz domu jednorodzinnego do 100 m2 (dla rodzinny wychowującej co najmniej troje dzieci jest to o 10 m2 więcej).
Ponadto, wysokość dofinansowania wkładu własnego stanowić będzie 10% kwoty określonej jako iloczyn średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych w gminie, na terenie której położone jest mieszkanie. Niestety dotyczyć to będzie jedynie lokali o powierzchni do 50 m2, w odniesieniu do większych lokali metraż powyżej tej granicy nie będzie uwzględniany.
Kredyty z dopłatą MDM udzielane będą za pośrednictwem banków komercyjnych na okres co najmniej 15 lat. Dla klienta, który będzie spełniał wszystkie warunki programu – w momencie wypłaty kredytu, kapitał początkowy zostanie pomniejszony o kwotę dopłaty. Bank kredytujący wystąpi następnie do Banku Gospodarstwa Krajowego z wnioskiem o zwrot dopłaty wypłaconej kredytobiorcy.
Ogólnie rzecz biorąc, zgodnie z przysłowiem „na bezrybiu i ….”, program można ocenić „raczej” pozytywnie. Nie można się oprzeć jednak wrażeniu, iż został on napisany pod dyktando dużych firm deweloperskich, posiadających nadmiar niedużych mieszkań. Z programu bardzo trudno będzie skorzystać osobom, które zdecydowały się na budowę własnego domu, ponadto w dużych miastach ze względu na wyśrubowane limity, dofinansowanie obejmie jedynie bloki na całkowitych przedmieściach. Pominięta została również całkowicie kwestia zakupu nieruchomości na rynku wtórnym.
Z ustaleń wynika, iż program zacznie obowiązywać od stycznia 2014 roku. Program ma trwać do 2018 roku. Następnie w oparciu ocenę efektów programu, rząd podejmie decyzję o jego ewentualnym przedłużeniu lub też zastąpieniu inną alternatywą.
Maciej Stępień
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.