Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
MPiPS: zmiany w umowach o pracę na czas określony
20 października br. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej opublikowało projekt nowelizacji ustawy z dnia 26 czerwca 1974 roku Kodeks Pracy (Dz. u. z 1974 nr 24 poz. 141 z późniejszymi zmianami), który zawiera nowe regulacje dotyczące zawierania umów na czas określony. Zgodnie z założeniami projektodawcy łączny czas trwania takich umów miedzy tymi samymi podmiotami nie może przekroczyć 33 miesięcy a łączna liczba tych umów nie może przekraczać trzech.
Jeżeli stosunek pracy na podstawie takiej umowy trwa choć jeden dzień dłużej niż zezwala na to projektodawca – ustawa wprowadza domniemanie, że zawarto z tym dniem umowę na czas nieokreślony. Przepisów tych jednak nie będzie się stosowało jeżeli umowa o pracę została zawarta w celu zastępstwa pracownika, w celu pracy dorywczej lub sezonowej lub wykonywania pracy w czasie kadencji. Projektodawca chcąc pozostawić nowelizacje wygodną także dla pracodawców, daje możliwość, aby w sytuacji gdy pracodawca wskaże obiektywne przyczyny leżące po jego stronie, które uzasadniają zatrudnienie na czas określony w związku z jego okresowymi potrzebami, nie stosowano zasad obligatoryjnej zamiany umowy zawartej na czas określony na umowę zawartą na czas nieokreślony.
W obecnym stanie prawnym istnieje ograniczenie co do liczby zawierania umów na czas określony - pracodawca może zatrudnić tę samą osobę tylko dwa razy na podstawie takiej umowy, a dopiero trzecia umowa z mocy prawa staje się umową na czas nieokreślony. Warunkiem jest jednak, by przerwy między umowami nie przekraczały jednego miesiąca, co w praktyce często jest omijane przez pracodawców. Wykorzystują oni swojego rodzaju lukę, aby znów zatrudniać na podstawie umowy zawartej na czas określony.
W wyniku nowelizacji ma też ulec zmianie zasada dotycząca wypowiedzenia umowy na czas określony. Co do zasady, umowy takie nie mogą zostać wypowiedziane – rozwiązują się z ostatnim dniem na jaki zostały zawarte. Istnieje co prawda możliwość wpisania w nich klauzuli umożliwiającej wypowiedzenie umowy z dwu tygodniowym okresem, jednak warunkiem jest aby była ona zawarta przynajmniej na czas sześciu miesięcy. Projektodawca proponuje, aby zawsze można było wypowiedzieć tego typu umowę, podobnie jak umowę na czas nieokreślony. Okres wypowiedzenia będzie uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i będzie wynosił:
- 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,
- 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,
- 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.
Jeżeli jednak wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony lub umowy o pracę zawartej na czas określony następuje z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo z innych przyczyn niedotyczących pracowników, pracodawca może, w celu wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę, skrócić okres trzymiesięcznego wypowiedzenia, najwyżej jednak do 1 miesiąca. W takim przypadku pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za pozostałą część okresu wypowiedzenia.
Obecnie projekt jest w fazie konsultacji społecznych. Przewiduje się, że potrwają one jeszcze do 21 listopada bieżącego roku.
Patryk Hatak
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.