Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Naukowcy: propozycje zmian w prawie zamówień publicznych.
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przekazało do Urzędu Zamówień Publicznych propozycję zmian w prawie zamówień publicznych, umożliwiającą naukowcom zamawianie niezbędnego im do badań sprzętu i odczynników według złagodzonych procedur przetargowych.
Propozycja obejmuje przede wszystkim podniesienie progu, od którego instytucje naukowe i uczelnie muszą ogłaszać przetarg z 14 tyś. do 130 tyś. euro. Kolejnym rozwiązaniem, mającym na celu ułatwienie naukowcom prowadzenie badań, jest możliwość zakupów z wolnej ręki (tj. bez przetargu) kolejnej partii towaru u dostawcy-zwycięzcy poprzedniego przetargu, jeżeli nie przekroczy to wartości granicznej lub dokonywanie tzw. zakupów okazyjnych po szczególnie korzystnych cenach.
Uelastycznieniu mają też ulec procedury zamawiania towarów nabywanych w celach badawczych, doświadczalnych lub rozwojowych. Środowiska naukowe uzyskają prawo wyboru trybu udzielenia zamówienia w zależności od zidentyfikowanych potrzeb.
Swoje pomysły w ww. materii przedstawił również UZP. Związane są one z zakupami nieplanowanymi i nieuwzględnionymi w poprzednim większym zamówieniu, odformalizowaniem procedur negocjacyjnych i ułatwieniem planowania i szacowania wartości zamówień. Naukowcy powinni w szczególności docenić zmiany zezwalające na wszczęcie procesu przetargowego jeszcze przed przyznaniem i przekazaniem środków na ten cel przeznaczonych oraz prawo do unieważnienia przetargu w wypadku nieuzyskania odpowiednich środków finansowych (np. z tzw. „grantu”).
Proponowane zmiany są krokiem w dobrym kierunku. Rozluźnienie sztywnych reguł rządzących zamówieniami publicznymi w odniesieniu do działalności naukowej pozwoli polskiej nauce lepiej konkurować na rynku światowym. Aby zminimalizować możliwe nieprawidłowości, powinny jednak zostać opracowane przejrzyste zasady stosowania takich odstępstw.
Paweł Chrząszcz
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.