Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Nie wszyscy seryjni mordercy będą izolowani.
Wysłane przez redaktor w wt., 2013-11-26 16:01
Sejm przyjął 14 z 17 poprawek Senatu do ustawy o postępowaniu wobec osób z zaburzeniami psychicznymi stwarzających zagrożenie życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób. Ten akt prawny wzbudza jednak nadal poważne kontrowersje w kontekście jego zgodności z prawami człowieka i elementarnymi zasadami prawa.
Wyjątkowo szybkie jak na polskie realia tempo prac związane jest bezpośrednio z ustawą amnestyjną uchwaloną w 1989 roku, zamieniającą orzeczone dla sprawców najgroźniejszych zbrodni kary śmierci na kary 25 lat pozbawienia wolności (w kodeksie karnym nie istniała wtedy kara dożywotniego pozbawienia wolności). Jak nietrudno policzyć, ci groźni przestępcy zaczną wychodzić na wolność w 2014 roku. Omawiane przepisy mają na celu złagodzić nieco skutki niefrasobliwości ówczesnego ustawodawcy, który chyba nie do końca przewidział konsekwencje pobłażliwej polityki wobec przestępców wybitnie nieprzystosowanych i niebezpiecznych dla społeczeństwa.
Poprawki Senatu znacznie stępiły jednak ostrze pierwotnych przepisów, głównie poprzez zawężenie kręgu osób podpadających pod nowe przepisy. Senat zaproponował zmiany, które ograniczają tzw. detencję postpenalną (stosowanie środków zabezpieczających już po odbyciu kary) tylko do więźniów skazanych na karę pozbawienia wolności, odbywających karę w systemie terapeutycznym, pomijając tych osadzonych w zakładach zamkniętych. Poza tym uregulowano jeszcze techniczne kwestie związane z samym postępowaniem przed sądem, precyzując kto może być obecny na posiedzeniu sądu decydującym o umieszczeniu w Krajowym Ośrodku Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym. O pobycie w takiej placówce zadecyduje sąd cywilny po zapoznaniu się z opiniami biegłych psychiatrów, psychologów i seksuologów, wydając zaskarżalne postanowienie.
Do ośrodka kierowane będą osoby, które odbywają karę pozbawienia wolności, u których występowały zaburzenia psychiczne w postaci upośledzenia umysłowego, zaburzenia osobowości lub zaburzenia preferencji seksualnych lub w przypadku których, zaburzenia psychiczne determinują co najmniej wysokie prawdopodobieństwo popełnienia czynu zabronionego z użyciem przemocy lub groźbą jej użycia przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności seksualnej, zagrożonego karą pozbawienia wolności z górną granicą wynoszącą co najmniej 10 lat. Takie sformułowanie przesłanek umieszczenia w ośrodku ma na celu uniknięcie zarzutu niekonstytucyjności przepisów. Skierowanie do ośrodka odnosi się bowiem do cech osobowości sprawcy, a nie czynu czy wyroku z nim związanego.
Umieszczeni w ośrodku przechodziliby terapię, pozwalająca im w odpowiednim czasie powrócić do społeczeństwa. Weryfikacja wyników terapii dokonywana byłaby raz na pół roku. Pozytywny jej wynik oznaczałby opuszczenie zakładu.
Teraz ustawa trafi do podpisu Prezydenta. Ten może skierować ją do Trybunału Konstytucyjnego, celem zbadania jej postanowień w kontekście zgodności z ustawą zasadniczą. Mając na uwadze kontrowersje jakie ona budzi, wydaje się to być najrozsądniejszym rozwiązaniem.
Paweł Chrząszcz
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.