Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Nowe przepisy w zakresie nadawania imion.
Rząd przygotowywane daleko idące zmiany w zakresie zasad nadawania imion. Zmiany te mają mieć charakter liberalny w stosunku do obowiązujących przepisów prawa, zakazujących m.in. nadawania imion nie pozwalających na łatwe odróżnienie płci czy też zdrobnienia imion już występujących.
Proponowane rozwiązania od początku budzą emocje. Strona rządowa w osobie M. Piotrak, dyrektor Departamentu Spraw Obywatelskich MSW argumentuje, że „zmiany są potrzebne w związku ze zwiększającą się liczbą małżeństw z cudzoziemcami, a także pojawieniem się imion niespolszczonych, które nie dają pewności co do płci dziecka. To także konsekwencja poglądu, że wybór imienia powinien w większym stopniu zależeć od decyzji samych rodziców.”
Przeciwnicy zmian wskazują, iż niejednokrotnie decyzja o wyborze imienia jest podejmowana pod wpływem emocji, celem podkreślenia oryginalności dziecka. To co dziś jednak wydaje się oryginalne, w przyszłości może zostać odebrane infantylnie, wpływając tym samym istotnie na odbiór osoby obdarzonej oryginalnym imieniem przez otoczenie. Sprzeciw budzi również założenie rządzących, o odejściu od znaczenia imienia tożsamego z płcią, co w ocenie krytykujących stanowi naruszenie tradycyjnego rozumienia imienia, w swojej treści zawierającego przesłanie głównie ze względu na patrona.
Spór w zakresie projektu ustawy o zmianie zasad nadawania imion wydaje się trudny do rozstrzygnięcia, a podstawowe pytaniem na które należy sobie odpowiedzieć, brzmi: czy państwo ma prawo ingerować w sferę wolności rodziców związanych z nadawaniem imienia dziecku?
Zmiany mogą wejść w życie już w przyszłym roku.
Łukasz Więckowicz
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.