Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Nowe zasady rekrutacji do przedszkoli.
18 stycznia 2014 roku weszła w życie ustawa z dnia 6 grudnia 2013 roku o zmianie ustawy o systemie oświaty i niektórych innych ustaw. Nowelizacja ta stanowi realizację wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 8 stycznia 2013 roku (sygn. akt K 38/12) stanowiącego, że kryteria rekrutacji do szkół i przedszkoli powinny wynikać z ustawy, a nie tak jak dotychczas z rozporządzenia ministra edukacji.
TK w swoim orzeczeniu uznał, że rozwiązania ustawowe nie gwarantujące każdemu dziecku miejsca w przedszkolu lub szkole publicznej, pozostawiające miejsce na dowolność tworzenia zasad przyjmowania dzieci do szkół i przedszkoli rozporządzeniem ministra, naruszają konstytucyjne prawo do nauki. Zakwestionowane przepisy tracą ważność 19 stycznia 2014 r.
Zgodnie z nowymi przepisami, pierwszym i najbardziej podstawowym kryterium rekrutacji do publicznych szkół i przedszkoli będzie zamieszkiwanie dziecka na terenie gminy, na którym znajduje się placówka. Jeżeli liczba kandydatów będzie większa niż liczba dostępnych miejsc, wprowadzone zostaną dodatkowe kryteria, podzielone według trzech grup. W pierwszej z nich znalazły się kryteria uwzgledniające zakres potrzeb osób, które z przyczyn losowych znajdują się w trudnej sytuacji rodzinnej i zdrowotnej. Chodzi tu o takie czynniki jak niepełnosprawność dziecka, rodzica lub rodzeństwa dziecka, wielodzietność rodziny (min. troje dzieci) czy brak jednego z rodziców. Do drugiej grupy weszły warunki określane przez organy prowadzące przedszkola, mające w zamierzeniu jak najpełniejsze spełnienie potrzeb dziecka (np. zatrudnienie rodziców, dochód rodziny). Kryteriów określanych przez organ założycielski może być maksymalnie sześć, a pierwszeństwo dla pracujących rodziców ma odgrywać kluczowe znaczenie w tej grupie. Na trzecim miejscu znalazły się dotychczas występujące uprzywilejowania wynikające z indywidualnych zdolności kandydatów.
Poza kwestiami związanymi z rekrutacją podopiecznych, zliberalizowano też przepisy dotyczące zatrudniania osób prowadzących zajęcia dodatkowe w przedszkolu. Jeżeli wyrazi na to zgodę kurator , będzie można zatrudnić do prowadzenia zajęć dodatkowych, rozwijających np. zainteresowania dzieci, osobę bez kwalifikacji pedagogicznych. Opłata za takie zajęcia, przynajmniej w tym roku szkolnym, nie będzie mogła przekroczyć złotówki za godzinę.
Co do zasady, ustawa weszła w życie 18 stycznia 2014 roku, ale rekrutację na lata szkolne 2014/2015 i 2015/2016 pozostawiono pod władaniem dotychczasowych rozwiązań.
Paweł Chrząszcz
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.