Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Nowelizacja ustawy o pieczy zastępczej.
19 września 2014 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Najistotniejsze zmiany dotkną dzieci przebywających w pieczy zastępczej, rodzin organizujących rodzinny dom dziecka i rodzin zastępczych oraz nakładają nowe obowiązki budżetowe na starostów. Wojewodowie z kolei otrzymają wzmocnione kompetencje kontrolne wobec systemu sprawowania pieczy zastępczej.
Nowelizacja dookreśla termin, w którym ma nastąpić uregulowanie prawnej sytuacji dziecka znajdującego się w pieczy zastępczej. Do tej pory podopieczni musieli czekać latami na załatwienie tej sprawy – teraz ustawodawca przewidział termin 18 miesięcy. Dodatkowo zaczyna obowiązywać zasada, która nie pozwoli na rozdzielenie nieletniej matki przebywającej w pieczy zastępczej od jej dziecka. Poza tym, zostaje zmniejszona liczba rodzin przypadająca na jednego asystenta rodziny – z 20 na 15 oraz podopiecznych koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej o połowę, tj. z 30 na 15.
Dzieci pozbawione opieki rodziców, które ze względu na stan zdrowia nie mogą być umieszczone w rodzinie zastępczej ani w domu dziecka oraz dzieci posiadające rodziców, ale wymagające specjalistycznej opieki uzyskują finansowany pobyt w zakładach opiekuńczo-leczniczych i opiekuńczo-rehabilitacyjnych. Koszty takiego pobytu ma pokrywać powiat na terenie którego urodziło się dziecko przy wsparciu gminy (10% w pierwszym, 30% w drugim i 50% w trzecim i każdym kolejnym następnym roku pobytu.
Natomiast dopiero z dniem 5 października br. wejdą w życie nowe regulacje dotyczące kwalifikacji rodzin zastępczych i rodzin uprawnionych do pełnienia funkcji rodzinnych domów dziecka. Rodziny te będą musiały uzyskać opinie psychologa o predyspozycjach i motywacji do pełnienia takich funkcji oraz co dwa lata przechodzić tzw. „rekwalifikację”.
Patryk Hatak
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.