Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Nowelizacja ustawy o samorządzie gminnym wprowadzi rady seniorów.
Sejm uchwalił nowelizację ustawy o samorządzie gminnym, której celem jest stowrzenie podstaw prawnych funkcjonowania rad senioralnych na terenie gminy. Pozwoli to na zwiększenie udziału osób starszych w procesach decyzyjnych bezpośrednio ich dotyczących w śordowisku lokalnym. Nowelizacja przewiduje, że rada gminy będzie mogła powołać, z własnej inicjatywy lub na wniosek zainteresowanych środowisk seniorskich, gminną radę seniorów.
Proponowane regulacje nawiązują do już działających młodzieżowych rad gminy, które mają charakter konsultacyjny. Są powoływane przez rady gmin, które jednocześnie muszą nadać im statut, w którym należy określić tryb wyboru członków rady i zasady jej działania. Dotychczas brak było jednak odpowiedniego uregulowania podobnego organu, który działałby na rzecz osób starszych.
Obecnie mimo, iż w wielu gminach działają już organy doradcze na podobnych zasadach, inicjatywy środowisk seniorów często napotykają na opór władz samorządowych, które odmawiają powoływania tego typu organów, wskazując na brak bezpośredniej podstawy prawnej. Nowe uregulowania prawne mają zachęcić samorządy do powoływania podobnych ciał przedstawicielskich.
Rady seniorów, o charakterze konsultacyjnym i doradczym, mają reprezentować interesy starszych mieszkańców wobec władz samorządowych. Utworzenie gminnej rady seniorów będzie mogło nastąpić z własnej inicjatywy rady lub na wniosek zainteresowanych środowisk seniorskich. Gminna rada seniorów składać się ma z przedstawicieli grup seniorów, organizacji pozarządowych, zainteresowanych środowisk seniorskich oraz podmiotów prowadzących uniwersytety trzeciego wieku. W przypadku powołania gminnej rady seniorów rada gminy określi, w drodze uchwały, tryb wyboru jej składu oraz statut określający zasady jej działania, dążąc przy wyłanianiu składu gminnej rady seniorów do wykorzystania potencjału działających organizacji osób starszych oraz organizacji pozarządowych i podmiotów działających na rzecz osób starszych, a także zapewnienia sprawnego sposobu wyłaniania członków gminnej rady seniorów
Według projektodawców, gminne rady seniorów będą dobrym sposobem na aktywizację obywatelską osób starszych, która jest słabo rozwinięta w Polsce. Nowelizację należy ocenić jak najbardziej pozytywnie, w dobie starzejącego się społeczeństwa należy dostosowywać prawo do zmieniających się struktur społecznych w Polsce. Obecnie nowelizacja skierowana została do Senatu.
Maciej Stępień
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.