Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Nowelizacja ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych
28 listopada br. uchwalono ustawę o zmianie ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych oraz niektórych innych ustaw. Specjalne strefy ekonomiczne są ustanawiane przez Radę Ministrów na wniosek ministra właściwego do spraw gospodarki w drodze rozporządzenia. Służą one pobudzeniu wzrostu gospodarczego na terenie objętym strefą poprzez wspieranie przedsiębiorczości prywatnej pomocą publiczną.
W rozporządzeniu na podstawie którego utworzona zostaje strefa określa się jej zarządzającego. Może nim być wyłącznie spółka akcyjna lub spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, w której Skarb Państwa albo samorząd województwa posiada większość głosów, które mogą być oddane na walnym zgromadzeniu lub zgromadzeniu wspólników. Na podstawie przepisów ustawy minister właściwy do spraw gospodarki wydaje zezwolenia na prowadzenie działalności w strefie, które uprawniają również do uzyskania pomocy publicznej. Co do zasady zezwolenie wygasa z upływem okresu, na jaki została ustanowiona strefa. Nowelizacja wprowadza możliwość cofnięcia zezwolenia na prowadzenie działalności w strefie na wniosek przedsiębiorcy. Przedsiębiorcy, którym cofnięto zezwolenie, będą mieli jednak obowiązek zwrotu uzyskanych zwolnień podatkowych. Obowiązek ten ma się przedawniać po upływie 10 lat od końca roku, w którym firma skorzystała ze zwolnienia. Przez ten okres czasu będą oni musieli przechowywać dokumentację związaną ze zwolnieniami. Ponadto przedsiębiorcy, aż do czasu zwrotu pomocy nie będą mogli uzyskać nowego zezwolenia.
Ustawa przed nowelizacją określała różne zasady zmiany zezwoleń w zależności od daty ich wydania. Teraz zaproponowano ujednolicenie tych zasad. Obecnie Minister właściwy do spraw gospodarki może, na wniosek przedsiębiorcy, po zasięgnięciu opinii zarządzającego strefą, zmienić zezwolenie, przy czym zmiana nie może:
1) dotyczyć obniżenia poziomu zatrudnienia, określonego w zezwoleniu w dniu jego udzielenia o więcej niż 20 %;
2) skutkować zwiększeniem pomocy publicznej;
3) dotyczyć spełnienia wymagań odnoszących się do inwestycji realizowanej na gruntach stanowiących własność lub użytkowanie wieczyste podmiotów innych niż wymienione w art. 5 ust. 1 ustawy.
Według nowych przepisów do rad nadzorczych spółek zarządzających strefami w miejsce przedstawiciela wojewody wejdzie przedstawiciel Ministra Finansów. Od wejścia w życie ustawy na spółki zarządzające SSE nałożony zostaje obowiązek współpracy ze szkołami ponadgminazjalnymi i wyższymi. Celem współpracy ma być dostosowanie oferty edukacyjnej i programów nauczania do potrzeb pracodawców.
Akt trafił do Senatu.
Patryk Hatak
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.