Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Nowelizacja ustawy prawo o zgromadzeniach
14 października weszła w życie nowelizacja ustawy Prawo o zgromadzeniach. W sposób istotny zmieniła przede wszystkim definicję zgromadzenia, co nie zmienia faktu, że zmiany nie ominęły samej procedury notyfikacji. Poniżej przedstawienie najważniejszych zmian w stosunku do starej ustawy.
Według nowej ustawy, tym co decyduje o istnieniu zgromadzenia nie jest już liczebność, ale zgrupowanie osób na otwartej przestrzeni dostępnej dla nieokreślonych imiennie osób w określonym miejscu w celu odbycia wspólnych obrad lub w celu wspólnego wyrażenia stanowiska w sprawach publicznych. Natomiast zgromadzeniem spontanicznym jest zgromadzenie, które odbywa się w związku z zaistniałym nagłym i niemożliwym do wcześniejszego przewidzenia wydarzeniem związanym ze sferą publiczną, którego odbycie w innym terminie byłoby niecelowe lub mało istotne z punktu widzenia debaty publicznej.
W jaki sposób i do kogo zgłosić zgromadzenie? Do zgłoszenia obowiązani są organizatorzy, muszą oni zawiadomić organ gminy tak, aby wiadomość o zgromadzeniu dotarła do organu nie później niż na 6 dni i nie wcześniej niż na 30 dni przed planowaną datą zgromadzenia. Dzięki temu możliwe będzie rozpatrzenie odwołania od decyzji o zakazie zgromadzenia przed planowaną datą zgromadzenia oraz przeprowadzenie przez organ gminy, w razie potrzeby, rozprawy administracyjnej. W przypadku gdy wydana decyzja ma mieć charakter odmowny nie może być wydana później niż na 96 godzin przed planowaną datą zgromadzenia.
Wprowadzony został również nowy rodzaj zgromadzenia - zgromadzenie spontaniczne. Jest to takie zgromadzenie, które odbywa się w związku z zaistniałym nagłym i niemożliwym do wcześniejszego przewidzenia wydarzeniem związanym ze sferą publiczną, którego odbycie w innym terminie byłoby niecelowe lub mało istotne z punktu widzenia debaty publicznej. Ponad to został wprowadzony szeroki wachlarz przesłanek, które uzasadniają rozwiązanie zgromadzenia spontanicznego, ze względu zwolnienie z obowiązku uprzedniego złożenia zawiadomienia o zamiarze zorganizowania zgromadzenia.
Weronika Komsta
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.