Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
NSA: ocena prawidłowości postępowania w sprawie skarg i wniosków z k.p.a. nie podlega kontroli sądów administracyjnych.
Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną od postanowienia WSA we Wrocławiu z dnia 27 marca 2013 r. sygn. akt IV SA/Wr 142/13 odrzucającego skargę Dyrektora Szkoły na uchwałę Rady Gminy w przedmiocie rozpatrzenia złożonej w trybie art. 227 k.p.a. skargi na jego działalność.
Zgodnie z art. 227 k.p.a., przedmiotem skargi może być w szczególności zaniedbanie lub nienależyte wykonywanie zadań przez właściwe organy albo przez ich pracowników, naruszenie praworządności lub interesów skarżących, a także przewlekłe lub biurokratyczne załatwianie spraw. Zasadniczo więc przedmiotem skargi może być dowolna sprawa dotycząca funkcjonowania organu lub instytucji zobowiązanej do przyjmowania skargi.
W trybie tej tzw. skargi powszechnej, jeden z obywateli zwrócił się do Rady Gminy o weryfikację działalności dyrektora zespołu szkół. Rada gminy w przedmiocie skargi podjęła uchwałę. Ta z kolei nie spodobała się dyrektorowi, który zaskarżył ją do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
Sąd I Instancji stwierdził, że skarga do Rady Gminy została złożona w trybie wnioskowo - skargowym (Dział VIII k.p.a.) na podstawie art. 227 k.p.a. i w tym też trybie została przez Radę Gminy rozpoznana. Sąd podkreślił, że: „wynik postępowania przeprowadzonego przez organ w trybie Działu VIII k.p.a. nie daje podstaw do wniesienia skargi do sądu administracyjnego, bowiem ocena prawidłowości postępowania skargowego nie podlega kontroli sądowej”. Działania lub czynności podejmowane w trybie postępowania w sprawie skarg i wniosków (Dział VIII k.p.a.) nie są bowiem aktami lub czynnościami o których mowa w art. 3 § 2 ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.
Mając powyższe na uwadze, sąd I instancji stwierdził, że uchwała Rady Gminy podjęta w takim trybie, nie należy do czynności objętych kontrolą WSA, a wniesiona na nią skarga jako niedopuszczalna i podlega odrzuceniu. Skarżący zakwestionował takie rozstrzygnięcie i wniósł skargę domagając się uchylenia postanowienia w całości oraz przekazania sprawy do ponownego rozpoznania sądowi I instancji.
Naczelny Sąd Administracyjny zważył, że skarga z art. 227 k.p.a. wnoszona jest: „...w związku z już podjętym działaniem organu, ewentualnie w związku z brakiem takiego działania, ma na celu zwrócenie uwagi właściwym organom na wszelkie nieprawidłowości powstałe w wyniku takiego działania lub zaniechania. Postępowanie w sprawie tego typu skarg ma cechy samodzielnego jednoinstancyjnego postępowania administracyjnego uproszczonego i kończy się czynnością materialno-techniczną, określoną w art. 238 § 1 k.p.a., informującą stronę o sposobie załatwienia skargi”. W ocenie NSA taka skarga jest środkiem obrony interesów jednostki, których naruszenie nie daje podstaw do żądania wszczęcia postępowania administracyjnego. Zatem sąd administracyjny nie jest właściwy do rozpoznawania skarg powszechnych. Zakres jego kontroli obejmuje bowiem jedynie działalność administracji publicznej w zakresie określonym w ustawie Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.
(post. NSA z dnia 16 października 2013 r., sygn. akt I OSK1472/13)
Piotr Bryndal
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.