Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Obiekt historyczny - nawet nie wpisany do rejestru zabytków - podlega ochronie.
Zgodnie z orzeczeniem Sądu Okręgowego w Łodzi odpowiedzialność za zdewastowanie bądź zniszczenie zabytku nie jest uzależniona od tego, czy był on wpisany do rejestru, czy też nie.
Tym samym Sąd Okręgowy uchylił w ubiegłym tygodniu postanowienie sądu I instancji umarzające postępowanie w sprawie wyburzenia przez właściciela budynków zabytkowej zajezdni tramwajowej położonej u zbiegu ulic Dąbrowskiego i Kilińskiego w Łodzi.
Zasady wykonywania prac budowlanych na obiektach historycznych reguluje ustawa z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Zgodnie z jej postanowieniami zabytek kwalifikuje się, jako nieruchomość lub rzecz ruchomą, ich części lub zespoły, będące dziełem człowieka lub związane z jego działalnością i stanowiące świadectwo minionej epoki bądź zdarzenia, których zachowanie leży w interesie społecznym ze względu na posiadaną wartość historyczną, artystyczną lub naukową.
Sąd wydając orzeczenie prawdopodobnie oparł się na szerszej wykładni pojęcia zabytek, a nie poprzestał jedynie na tym, że zabytek to wyłącznie przedmiot wpisany do Rejestru zabytków.
Bartłomiej Kudlik
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.