Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Obrońca z urzędu w nowej procedurze karnej
Prawo do obrony jest jedną z fundamentalnych zasad postępowania karnego. Zgodnie z art. 6 Kodeksu postępowania karnego oskarżonemu przysługuje prawo do obrony, w tym prawo do korzystania z pomocy obrońcy.
W wyniku nowelizacji Kodeksu Postępowania Karnego, od dnia 1 lipca 2015 roku wszedł w życie art. 80a, dzięki któremu oskarżony, który nie ma obrońcy z wyboru może złożyć wniosek o przyznanie mu obrońcy z urzędu. Sąd jest w tym przypadku zobligowany wnioskiem oskarżonego i ma obowiązek wyznaczyć mu obrońcę. Do 1 lipca obrońca z urzędu był wyznaczany wyłącznie w enumeratywnie wymienionych przypadkach.
Taka zmiana doprowadzi z jednej strony do poprawy jakości samego postępowania, w której obronę oskarżonego, który najczęściej nie jest zaznajomiony z przepisami, podejmować będą osoby profesjonalnie zajmujące się prawem, z drugiej do zwiększenia kosztów samego postępowania, gdyż w przypadku wyznaczenia obrońcy z urzędu i skazania oskarżonego, zostanie on dodatkowo obciążony kosztami obrony z urzędu. W przypadku osób skazanych na bezwzględne pozbawienie wolności, zazwyczaj nieskuteczna pozostanie egzekucja tychże kosztów, które w ostateczności poniesie Skarb Państwa, czyli wszyscy obywatele.
Adam Cichocki
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.