Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Od soboty pisma procesowe można wysyłać również z zagranicy.
W sobotę (17 sierpnia 2013 r.) weszła w życie nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego zrównującą skutki złożenia pisma procesowego u operatora pocztowego w innym kraju UE z tymi, które pociąga za sobą złożenie pisma na poczcie (Dz. U. poz. 880).
Znowelizowany art. 165 § 2 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. Nr 43, poz. 296, z późn. zm.) w punkcie 1) otrzymuje brzmienie:
„Oddanie pisma procesowego w polskiej placówce pocztowej operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe lub w placówce pocztowej operatora świadczącego pocztowe usługi powszechne w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej jest równoznaczne z wniesieniem go do sądu”
Nowelizacja to wynik interwencji Komisji Europejskiej, która uznała polskie przepisy za sprzeczne z Traktatem o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, ponieważ - jej zdaniem - dyskryminują obywateli ze względu na przynależność państwową.
Jak czytamy w uzasadnieniu ustawy proponowane zmiany zmierzają do usunięcia sprzeczności między treścią art. 165 § 2 i 11355 k.p.c. a przepisem art. 18 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, ustanawiającym zakaz dyskryminacji ze względu na przynależność państwową.
Od teraz złożenie pisma w placówce operatora świadczącego powszechne usługi pocztowe w innym państwie Unii Europejskiej będzie równoznaczne z wniesieniem go do sądu. Ponadto według znowelizowanych przepisów obowiązek ustanowienia pełnomocnika do doręczeń ma on dotyczyć jedynie osób, które zamieszkują poza UE. Nowela weszła w życie 14 dni po ogłoszeniu, a więc 17 sierpnia 2013 r.
Wejście w życie projektowanej nowelizacji spowoduje skutki finansowe dla budżetu państwa. Z uwagi na konieczność dokonywania efektywnych doręczeń adresatom zamieszkałym, mającym siedzibę albo miejsce zwykłego pobytu w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej zwiększą się bowiem wydatki związane z tymi doręczeniami. Koszt opłaty pocztowej za jedną przesyłką listową poleconą za potwierdzeniem odbioru wynosi około 13 złotych.
Maciej Stępień
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.