Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Osoba najbliższa pełnomocnikiem w procesie karnym.
Rząd poparł zmiany w procedurze karnej, które umożliwiłyby pokrzywdzonemu wybór pełnomocnika spośród osób mu najbliższych. W dniu 10 września 2013 Rada Ministrów poparła poselski projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania karnego i ustawy – Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia.
Rząd zaaprobował proponowane przez posłów rozwiązanie, które umożliwi pokrzywdzonemu w postępowaniu karnym i postępowaniu w sprawach o wykroczenia – ustanowienie jednej najbliższej osoby, działającej w jego imieniu w charakterze pełnomocnika. Projekt został skierowany do dalszych prac legislacyjnych.
Zdaniem autorów projektu, wprowadzenie pełnomocnika z grona najbliższych osób zapewni poczucie ochrony pokrzywdzonego interesów i większy komfort psychiczny. Rozwiązanie to ma być wyjątkowo korzystne dla osób starszych, które potrzebują szczególnego wsparcia.
Trzeba jednak zwrócić uwagę na pewne trudności związane z tym rozwiązaniem. Chodzi o to, że pełnomocnik będący osobą najbliższą, to uczestnik procesu, któremu przysługują określone prawa. Ma on np. prawo wzięcia udziału w określonych czynnościach, a także w śledztwie lub dochodzeniu - wyjaśnia kancelaria premiera. Może pojawić się dysonans w sytuacji działania jako pełnomocnik i jednoczesnego uczestnictwa w charakterze świadka. Zeznania takiej osoby, (często nawet podświadomie) mogą być uzależnione od zeznań innych świadków, o których powziął informacje w ramach przesłuchań jako pełnomocnik. Ponadto pełnomocnikowi należy też doręczać pisma procesowe, co może skutkować wydłużeniem postępowania karnego.
Pamiętać również należy, że osoba najbliższa co do zasady nie jest profesjonalnym prawnikiem, a to zwiększa ryzyko braku ochrony prawnej. Mimo to w przypadku wprowadzenia nowelizacji nie dojdzie do ograniczenia praw, gdyż ustawodawca zabezpieczył pokrzywdzonego przed ryzykiem niewłaściwej ochrony prawnej, pozwalając ustanowienie 3 osób w danym procesie pełnomocnikami, z czego tylko jedna może być osobą najbliższą. Jedynie w przypadku postępowania o wykroczenie istnieje ryzyko niewłaściwej reprezentacji pokrzywdzonego. Jednak zdaniem rządu, zważywszy na mniejszą wagę spraw rozpatrywanych w takich postępowaniach, nie dojdzie do znacznego ograniczenia praw pokrzywdzonych. Ponadto pokrzywdzony w sprawach o wykroczenie w dalszym ciągu będzie mógł wybrać pomiędzy osobą najbliższą, a profesjonalnym pełnomocnikiem.
Maciej Stępień
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.