Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Płaca minimalna w 2015 roku
Płaca minimalna jest ustalonym najniższym wynagrodzeniem, jakie pracodawca musi wypłacić pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 11 września 2014 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2015 r., tegoroczna pensja będzie wyższa o 70 zł. W 2014 r. minimalne wynagrodzenie wynosiło 1680 PLN brutto.
Z początkiem 2015 roku nastąpił wzrost płacy minimalnej dla pracujących w pełnym wymiarze czasu pracy z 1680 PLN brutto do 1750 PLN brutto. Tak jak w latach poprzednich, niższe minimum dotyczyć będzie osób w pierwszym roku pracy. Ich minimalna pensja wyniesie 1400 PLN brutto. Po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne i zaliczki na podatek dochodowy najmniej zarabiający dostaną o 50 PLN więcej niż w ubiegłym roku.
Wraz ze wzrostem płacy minimalnej wzrosną także inne świadczenia, takie jak dodatek za pracę w porze nocnej (za każdą godzinę przepracowaną między godziną dwudziestą pierwszą a siódmą rano należy się dopłata do pensji w wysokości 20. proc. stawki godzinowej wynikającej z płacy minimalnej), wynagrodzenie pracowników najniżej zarabiających (pracodawcy odtąd będą zobowiązani do podwyższenia ich pensji do ustawowego poziomu), maksymalna wysokość odprawy pieniężnej dla pracownika zwalnianego z pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, minimalna wysokość odszkodowania od pracodawcy, który dopuścił się wobec pracownika mobbingu (zgodnie z prawem, nie może być ono niższe niż wartość minimalnego wynagrodzenia), kwoty wolne od potrąceń z wynagrodzenia za pracę, które należy pozostawić pracownikowi do dyspozycji. Zmianie ulegnie również minimalna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe i chorobowe) dla osób, które rozpoczęły prowadzenie działalności gospodarczej (tzw. niski ZUS).
Co do kwestii formalnych, pracodawca nie ma obowiązku podpisać nowej umowy ani dać podwyżki pracownikowi, który zarabia mniej niż najniższe wynagrodzenie, ale może to zrobić. Ma do wyboru dwie opcje: może zmienić pracownikowi warunki umowy o pracę równocześnie podwyższając pensję albo wypłacić wyrównanie do wysokości minimalnego wynagrodzenia.
Wynagrodzenie poniżej płacy minimalnej jest naruszeniem praw pracowniczych.
Ewelina Dąbrowska
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.