Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Po kolejnym zwolnieniu lekarskim już nie odroczysz rozprawy.
Na przewlekłość procesu często duży wpływ wywiera odraczanie przez sąd rozpraw z uwagi na przedkładanie przez stronę postępowania zwolnień lekarskich. Chociaż przepisy prawa wymagają, aby niestawiennictwo z powodu choroby strony było przez nią usprawiedliwione zaświadczeniem lekarskim wystawionym przez lekarza sądowego, w praktyce wiele osób przedkłada tylko zaświadczenia od lekarza rodzinnego. Każdy ma prawo chorować, jednak kiedy zaświadczenia lekarskie stają się być powszechnie stosowaną praktyką w celu uniknięcia rozprawy, to zgodnie z niedawnym wyrokiem Sądu Najwyższego, nie jest to uzasadnienie dla jej odroczenia. Za nadużycie prawa należy uznać takie okoliczności sprawy, w których wniosek o odroczenie rozprawy stanowi nadużycie praw procesowych.
Przed Sądem Okręgowym w Gliwicach w sprawie o zapłatę, pozwany składał zaświadczenia lekarskie o swojej chorobie, a sąd rozpatrzył sprawę pod jego nieobecność. SN stwierdził, że jeśli liczne wnioski strony o odroczenie rozprawy z powodu choroby mają charakter nadużycia prawa, to rozprawy się nie odracza.
Sygnatura akt III CZP 78/13, wyrok z 11 grudnia 2013 r.
Joanna Gaik
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.