Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Polska podpisała Międzynarodową konwencję ONZ.
Jak informuje Ministerstwo Sprawiedliwości - 25 czerwca br. Polska podpisała Międzynarodową konwencję ONZ w sprawie ochrony wszystkich osób przed wymuszonym zaginięciem. Dotychczas konwencję tę podpisało 91 państw, a ratyfikowało 38.
Zgodnie z art. 2 za wymuszone zaginięcie uważa się zatrzymanie, aresztowanie, uprowadzenie lub jakąkolwiek inną formę pozbawienia osoby wolności, dokonane przez przedstawicieli Państwa albo przez osoby lub grupy osób działające z upoważnieniem, pomocą lub milczącą zgodą Państwa, po którym następuje odmowa przyznania faktu pozbawienia wolności lub ukrywanie losów bądź miejsca pobytu takiej osoby, co powoduje, że znajduje się ona poza ochroną prawa.
Państwa zostały w Konwencji zobligowane do podejmowania środków w celu ścigania czynów stanowiących wymuszone zaginięcie. Czyny te mają stanowić przestępstwo zgodnie z prawem karnym danego państwa. Artykuł 6 precyzuje natomiast w stosunku do jakich osób państwa mają podejmować niezbędne środku w celu pociągnięcia do odpowiedzialności karnej. W dodatku jak stanowi Konwencja rozległa lub systematyczna praktyka wymuszonego zaginięcia stanowi zbrodnię przeciwko ludzkości.
Jak podkreśla MS „prawo polskie już teraz nakazuje rejestrację każdego faktu pozbawienia wolności, surowo karze tortury i bezprawne uwięzienie, a więc związanie się Konwencją nie wymaga daleko idącej zmiany przepisów i będzie nakładać na Polskę przede wszystkim obowiązki sprawozdawcze. Tym niemniej jej podpisanie jest wydarzeniem ważnym, wyrazem woli przyłączenia się Polski do wysiłków ONZ dążącej do wyeliminowania tej zbrodni prawa międzynarodowego”.
Maksymilian Szeląg-Dylewski
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.