Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Powołanie CBŚ Policji - nowość czy zmiana?
Do 9 września 2014 r. w Polsce funkcjonowało Centralne Biuro Śledcze Komendy Głównej Policji. Dzięki zmianie ustawy o Policji z czerwca tego roku, zastąpiła je "nowa" jednostka organizacyjna - Centralne Biuro Śledcze Policji. Zmiana ponoć nie dotyczy jedynie nazwy jednostki, w ustawie bowiem określono jej zadania, wskazując, że ma się ona zajmować rozpoznawaniem, zapobieganiem i zwalczaniem przestępczości zorganizowanej.
Na mocy znowelizowanych przepisów, Policja uzyskuje większe pole manewru w zakresie poszukiwania osób zaginionych, uzyskując w tym celu możność wykonywania czynności operacyjno-rozpoznawczych, dochodzeniowo-śledczych i administracyjno-porządkowych w zakresie poszukiwania tychże osób. O dane osób zaginionych ma również zostać powiększony zbiór informacji gromadzonych i przetwarzanych w bazie danych DNA. O ile w zadaniach samej Policji większych zmian - poza powyższymi - nie wprowadzono, warto odnieść się do regulacji dotyczącej Komendanta Centralnego Biura Śledczego Policji.
Komendant CBŚP podlega Komendantowi Głównemu Policji, a powołuje go i odwołuje minister właściwy do spraw wewnętrznych na wniosek Komendanta Głównego. Jego zastępców zaś powołuje i odwołuje szef Policji na wniosek Komendanta CBŚP. W przypadku jego zwolnienia ze stanowiska, to Komendant Główny Policji, do czasu powołania nowego komendanta, powierza pełnienie obowiązków Komendanta CBŚP jednemu z jego zastępców lub wyznaczonemu oficerowi na czas nie dłuższy niż pół roku. Co jednak istotne – Komendant CBŚP nie dysponuje własnymi funduszami. Ustawa przyznaje jednak Komendantowi CBŚP pewne uprawnienia, dotyczące przykładowo czynności operacyjno-rozpoznawczych w przedmiocie kontroli operacyjnej, wręczania korzyści majątkowej pod kontrolą oraz kontrolowanego przejęcia przedmiotów pochodzących z przestępstwa. Uprawnienia te objęte są kontrolą sądowo – prokuratorską i obejmują także czynności decyzyjne w zakresie kontynuowania wskazanych czynności, ich ewentualnego przedłużania, a także przekazywania zgromadzonych podczas tych czynności materiałów prokuratorowi. W zakresie działań Komendanta CBŚP mieści się również administrowanie zbiorami danych daktyloskopijnych i uzyskiwanie danych telekomunikacyjnych osób korzystających z usług pocztowych.
Powyższe zmiany weszły już w życie i należy ocenić je pozytywnie, jakkolwiek kwestią dyskusyjną jest to, czy do ich wprowadzenia konieczne było powoływanie się w ustawie na powołanie "nowej" jednostki organizacyjnej – skoro w istocie, oprócz kilku dodatkowych kompetencji, wraz z zachowaniem dotychczasowych, zmianie uległa tylko jej nazwa. Czy nie wystarczyło powołać się na istotną zmianę, zamiast na pozorne nowości?
Karolina Wąsikowska
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.