Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Pracownik, który dostanie paczkę herbaty bądź kawy, powinien – zdaniem fiskusa – zapłacić podatek.
Skarbówka twierdzi, że osoby otrzymujące od pracodawcy produkty do samodzielnego przygotowania napojów uzyskują przychód, który trzeba opodatkować. Natomiast zdaniem Fiskusa zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym są tylko gotowe napoje.
Podstawą powyższego stanowiska jest art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi, że za przychody z innych źródeł uważa się w szczególności za inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.
Biorąc po uwagę wykładnie art. 20 Ustawy należy uznać, że zwrot „nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów w art. 12-14 i 17” (katalog źródeł przychodu) oznacza de facto, że opodatkowaniu podlegają wszystkie przychody podatnika uzyskane nieodpłatnie (niezależnie od źródeł ich uzyskania). Dlatego zdaniem Skarbówki, przypadek wręczenia (podarowania) pracownikowi przez pracodawcę dóbr w postaci herbaty czy kawy jest przychodem, który należy opodatkować.
Wyjątkiem od powyższej zasady jest sytuacja w której podatnik (pracownik) uzyskuje nieodpłatne świadczenia, które to pracodawca jest zobligowany świadczyć na podstawie przepisów prawa (nie jest to darowizna). Przykładem jest tu właśnie sytuacja, w której pracownik posiada dostęp do gotowych napojów (z możliwością spożycia ich w trakcie pracy). Wtedy nie jest to dochód podatnika, ponieważ udostępnianie pracownikom gotowych napojów przez pracodawcę wynika z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy.
Bartłomiej Kudlik
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.