Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Przepisy o przeszukaniu osób zaskarżone do TK.
Do Trybunału Konstytucyjnego wpłynęła skarga na niezgodność z Konstytucją RP przepisów dotyczących przeszukania osób, zamieszczonych aż w szesnastu ustawach. Autorką skargi jest Rzecznik Praw Obywatelskich, której podstawowym zarzutem jest brak ustalenia ustawowej granicy dla ingerencji organów władzy publicznej w integralność i nietykalność człowieka.
Zdaniem Rzecznik przepisy regulujące te kwestie są nieprecyzyjne, i o ile wprowadzają do ustaw pojęcia "przeszukania" osoby lub "kontroli osobistej", o tyle na tym wprowadzeniu poprzestają, nie formułując odpowiednich definicji w tym przedmiocie. Brak odpowiednich definicji, do których można sie odnieść, implikuje zaś niemożność ustalenia zakresu pojęć związanych z przeszukaniem. Kolejnym zarzutem jest również to, że jeśli definicje takowe zostały już ustanownione, to nastąpiło to na poziomie rozporządzeń, a nie ustawy. Stanowi to istotne naruszenie, ze względu na fakt, że kwestia określenia granic ingerencji Państwa w prawa i wolności obywatela może odbywać się tylko na poziomie ustawowym. W rozporządzeniach mogą być określone jedynie kwestie porządkowe związane z przeprowadzaniem kontroli osobistej lub przeszukania. W skardze wskazano, iż obecna regulacja, ograniczająca sie do dopuszczenia możliwości dokonania przeszukania i określenia przypadków, w jakich będzie to możliwe, nie wskazująca jednak sposobu, w jaki ta czynność ma być dokonana - jest niewystarczająca dla spełnienia standardów konstytucyjnych. Istotną kwestią jest także wadliwe, zdaniem Rzecznik, uregulowanie (jeśli w ogóle) możliwości zaskarżenia czynności przeszukania i kontroli. Obywatelowi służy na takie czynności jedynie zażalenie, i w dodatku ograniczone do sposobu ich przeprowadzenia, a co tym bardziej rażące - z pominięciem możliwości zaskarżenia w wypadkach, gdy czynność była dokonana nielegalnie lub bezzasadnie.
Jako, że celem skargi Rzecznika nie było uchylenie zaskarżonych regulacji, a doprowadzenie do dokonywania czynności przeszukania i kontroli zgodnie z prawem, a także z poszanowaniem konstytucyjnych zasad, praw i wolności – Rzecznik wniosła wniosek, aby w wypadku uwzględnienia skargi, obowiązywanie odroczono o rok, aby można było wprowadzić w życie nowe przepisy w tym zakresie. Wszystko wskazuje więc na to, iż w wypadku uwzględnienia skargi, będziemy mieli kolejną nowelizację, póki co jednak, czekamy na wyrok.
Karolina Wąsikowska
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.