Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Rząd przedstawił projekt nowej ustawy o zużytym sprzęcie elektronicznym.
Na stronie Prezesa Rady Ministrów przedstawiony został projekt założeń do ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym proponowany przez Ministerstwo Środowiska. W projekcie nowej ustawy zostaną przedstawione zasady postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym (ZSEE), które zapewnią jego zbieranie, a także przetwarzanie w sposób bezpieczniejszy dla zdrowia i życia ludzi oraz środowiska. Jest to spowodowane koniecznością wdrożenia dyrektywy 2012/19/UE w sprawie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (termin do kiedy przepisy mają zostać ujednolicone mija 14 lutego 2014 r.).
Zgodnie z założeniami, przedsiębiorca wprowadzający sprzęt przeznaczony dla gospodarstw domowych – do końca 2015 r. – będzie zobowiązany do osiągania dotychczasowego minimalnego poziomu zbierania zużytego sprzętu, pochodzącego z gospodarstw domowych, w wysokości stanowiącej co najmniej 35 proc. masy wprowadzonego na rynek sprzętu w poprzednim roku kalendarzowym. Z kolei od 1 stycznia 2021 r. wprowadzający sprzęt będzie musiał realizować minimalny roczny poziom zbierania ZSEE w wysokości 65 proc. średniej masy sprzętu wprowadzonego na rynek w czasie trzech poprzedzających lat.
Ponadto nowa ustawa zobowiąże sprzedawców detalicznych, prowadzących sklepy o powierzchni handlowej wynoszącej co najmniej 400 m kw., do nieodpłatnego przyjęcia zużytego sprzętu, którego żaden z zewnętrznych wymiarów nie przekracza 25 cm. (np. suszarki, elektrycznej szczoteczki do zębów) – bez konieczności nabycia w nim nowego towaru. Obecnie sprzedawca sprzętu elektronicznego i elektrycznego dla gospodarstw domowych musi nieodpłatnie przyjąć zużyty sprzęt jedynie za sprzedany nowy produkt.
Ministerstwo Środowiska planuje również stworzenie elektronicznego systemu monitoringu przemieszczania się ZSEE. Ma to wprowadzić większą dostępność i transparentność danych o zebranym i przetworzonym zużytym sprzęcie i tym samym zwiększyć kontrolę prawidłowego funkcjonowania całego systemu. Rozwiązanie to powinno ograniczyć tzw. szarą strefę na rynku gospodarowania ZSEE, która dotyczy głównie wystawiania fikcyjnych dokumentów potwierdzających przetworzenie tych odpadów.
Nowa ustawa ma wejść w życie po 14 dniach od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Przestanie jednocześnie obowiązywać regulacja z 2005 r. Liczymy na to, że nowe przepisy uszczelnią system gospodarki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz przyczynią się do ochrony środowiska.
Maciej Stępień
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.