Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Sejm: koszty umorzonej egzekucji komorniczej mniejsze i nie zawsze poniesie je dłużnik.
Sejm RP na 51 posiedzeniu podjął decyzję o nowelizacji ustawy o komornikach sądowych i egzekucji. Podstawową zmianą w obowiązujących przepisach będzie możliwość zwrotu dłużnikowi opłaty za egzekucję umorzoną na wniosek wierzyciela.
Nowelizacja jest wynikiem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 26 czerwca 2012 r. (sygn. P 13/11), w którym stwierdzono, że dotychczasowy art. 49 ust 2 zdanie 1 ustawy o komornikach i sądowych i egzekucji przez to, że w każdym wypadku umorzenia na podstawie art. 832 k.p.c. zawieszonego postępowania egzekucyjnego przewiduje pobieranie od dłużnika opłaty w wysokości nie niższej 1/10 wysokości przeciętnego wynagrodzenie miesięcznego, jest niezgodny z art. 2 Konstytucji RP.
Zdaniem Trybunału, taka opłata jest nazbyt restrykcyjna w sytuacji umorzenia egzekucji, zarówno co do wysokości jak i samej zasady, zgodnie z którą dłużnika obciąża ponoszenie kosztów komorniczych w każdym przypadku, w tym nawet w sytuacji umorzenia egzekucji z mocy prawa. Chodzi tu o przypadki, gdy egzekucja zostaje umorzona w związku z tym, że wierzyciel nie dopełnił wszystkich formalności niezbędnych do jej przeprowadzenia.
Przyjęta nowelizacja przewiduje, że jeśli dłużnik wykaże, że egzekucja została umorzona na wniosek wierzyciela albo z mocy prawa z określonych przyczyn niezależnych od dłużnika, to wówczas jej koszty poniesie wierzyciel. Natomiast w pozostałych przypadkach kosztami egzekucji będzie obciążony dłużnik.
Co istotne, wprowadzane zmiany obniżają także wysokość samej opłaty. W świetle dotychczasowych unormowań wynosiła ona 5 % wartości niewyegzekwowanego jeszcze świadczenia, jednakże w granicach: nie mniej niż 1/10 przeciętnego wynagrodzenia i nie więcej niż jego dziesięciokrotność. Nowelizacja obniża dolny pułap opłaty do 1/20 średniej pensji. Zmniejszona została także opłata pobierana od dłużnika w razie umorzenia postępowania na wniosek wierzyciela, zgłoszony przed doręczeniem dłużnikowi zawiadomienia o wszczęciu egzekucji. W chwili obecnej opłata ta wynosi 1/10 przeciętnego wynagrodzenia, zgodnie z nowelizacją obniżona zostanie 1/20 średniej płacy.
Zanim ustawa trafi do prezydenckiego podpisu i wejdzie w życie, będzie jeszcze przedmiotem pracy izby wyższej polskiego Parlamentu tj. Senatu.
Piotr Bryndal
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.