Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Senat na straży konstytucyjności - projekt zmian w KPK.
Mimo licznych nowelizacji, polski system prawa dalej pozostawia wiele do życzenia. Senat zwrócił ostatnio uwagę na to, że mimo zmian wprowadzonych do Kodeksu postępowania karnego (dalej: k.p.k.) ustawą z dnia 22 marca 2011 r., a konkretnie mimo nadania nowego brzmienia art. 426 § 2, artykuł ten dalej nie jest dostosowany do treści orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z dnia 26 listopada 2013, sygn. akt: 33/2012.
Wyrok TK odnosi się do brzmienia przepisu sprzed nowelizacji z 2011, nowelizacja powinna więc uwzględniać treść wyroku. Obowiązujące brzmienie art. 426 § 2 k.p.k. jest zaś niezmienione w stosunku do tego sprzed nowelizacji, a brzmi następująco: "od postanowienia o zastosowaniu tymczasowego aresztowania wydanego na skutek zażalenia, a także od wydanego w toku postępowania odwoławczego postanowienia o przeprowadzeniu obserwacji, o zastosowaniu środka zapobiegawczego lub nałożeniu kary porządkowej przysługuje zażalenie do innego równorzędnego składu sądu odwoławczego"
Omawiane orzeczenie TK zarzuca natomiast powyższemu przepisowi niezgodność z art. 78 w związku z art. 45 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej w takim zakresie, w jakim nie przewiduje on możliwości zaskarżenia postanowienia dotyczącego kosztów pomocy prawnej udzielonej z urzędu, zasądzonych po raz pierwszy przez sąd odwoławczy, a których to kosztów strony nie opłaciły. Trybunał wskazuje tu na naruszenie przepisów rangi konstyutucyjnej, zgodnie z którymi każda ze stron ma prawo do zaskarżenia orzeczeń i decyzji wydanych w pierwszej instancji, a także każdy ma prawo do sprawiedliwego i jawnego rozpatrzenia sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki przez właściwy, niezależny, bezstronny i niezawisły sąd. Postanowienie o kosztach nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu jest pominięte we wskazanym przepisie art. 426 § 2 k.p.k., przez co na gruncie obowiązujących przepisów – póki co – jest niezaskarżalne.
Senat planuje w końcu dostosować zaskarżony przepis do wyroku TK. Projekt wprowadza zatem do kodyfikacji postępowania karnego możliwość zaskarżenia postanowienia w przedmiocie kosztów nieopłaconej przez strony pomocy prawnej udzielonej z urzędu, zasądzonych po raz pierwszy przez sąd odwoławczy. Teraz pracami nad projektem zajmie się Sejm.
Karolina Wąsikowska
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.