Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
SN: Straż Miejska może używać stacjonarnych fotoradarów.
Sąd Najwyższy na rozprawie w Izbie Karnej w dniu 3 grudnia br. oddalił kasację Prokuratora Generalnego od wyroku Sądu Okręgowego z dnia 7 maja 2013 r. (sygn. akt. V KK298/13), który zapadł w sprawie ukarania przez Straż Miejską kierowcy pojazdu, który nie zastosował się do sygnalizatora nadającego światło czerwone, a wykroczenie te zarejestrowane zostało przez fotoradar stacjonarny. Problem interpretacyjny powstał na tle niejednolitej wykładni stosowanej przez sądy wobec kierowców zarejestrowanych za pomocą fotoradaru przez straż miejską.
Sprawa dotyczyła Zbigniewa J., który nie chciał zapłacić mandatu, wobec czego straż skierowała sprawę do sądu. Sąd pierwszej instancji uznał sprawcę wykroczenia za winnego i wymierzył mu 500 zł kary. Sąd apelacyjny (sąd II instancji) podtrzymał wyrok, wskazując na art.5 ustawy Prawo o ruchu drogowym.
Kasację od wyroku na korzyść obwinionego złożył Prokurator Generalny Andrzej Seremet. Wskazał, iż w jego opinii art.129 b) prawa o ruchu drogowym ogranicza uprawnienia straży gminnych (miejskich) do czynności z zakresu kontroli ruchu drogowego z użyciem przenośnych albo zainstalowanych w pojeździe urządzeń rejestrujących w oznakowanym miejscu i określonym czasie. Prokurator wniósł o uchylenie wyroku oraz umorzenie postępowania.
SN uznał, że w dniu wykroczenia strażnicy mogli robić zdjęcia ze stacjonarnego fotoradaru, a także po zmianach w prawie w 2010 roku w żadnym wypadku nie można twierdzić, że straż miejska takie prawo utraciła. Ponadto, skład orzekający stwierdził, iż nie można powoływać się na dyskusje sejmowe w przedstawianych zarzutach.
Warto wskazać, iż omawiany problem był już przedmiotem zainteresowania Trybunału Konstytucyjnego. W wyroku z 2007 roku ( sygn. akt U 1/07), Trybunał uznał obowiązujące wcześniej przepisy za niekonstytucyjne ze względu na brak należytego uregulowania uprawnień straży gminnych na poziomie ustawy.
Na tej podstawie nowelizacją ustawy prawo o ruchu drogowym z dnia 11 maja 2007 r. ustawodawca wprowadził art. 129 b) ust. 2 -4 ustawy prawo o ruchu drogowym, definiując urządzenia rejestrujące.
Maciej Stępień
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.