Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Szerszy dostęp do upadłości konsumenckiej.
30 września 2014 r. uchwalono nowelizację prawa modyfikującą dotychczasowe zasady ogłaszania upadłości konsumenckiej – czyli upadłości osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Zmianie dotychczasowej regulacji w tym zakresie przyświeca idea usunięcia ograniczeń dla możliwości ogłoszenia upadłości, a które póki co istotnie ograniczają dostępność do niej osoby o małych dochodach. Obecnie ograniczeniem tym są głownie koszty postępowania upadłościowego, jak i kryteria, które umożliwiają w ogóle podjęcie takiego postępowania.
Na gruncie obowiązującej jeszcze ustawy, ogłoszenie upadłości przez osobę nieprowadzącą działalności gospodarczej jest możliwe tylko w przypadku, kiedy jej niewypłacalność powstała wskutek wyjątkowych i niezależnych od niej okoliczności, takich jak przykładowo poważna choroba, śmierć małżonka lub klęska żywiołowa. Nowelizacja łagodzi to ograniczenie, uzależniając ogłoszenie upadłości od umyślnego działania lub rażącego niedbalstwa konsumenta – co stanowi zdecydowanie szerszy katalog przesłanek upadłości w porównaniu do ustawy obecnej. Nowowprowadzonym ułatwieniem będzie także możliwość pominięcia przez sąd drobnych braków w oświadczeniach i wnioskach konsumenta, przez co nie będzie konieczne wzywanie do ich uzupełnienia. Także niemożność pokrycia przez wnioskodawcę kosztów postępowania upadłościowego nie będzie uniemożliwiać wszczęcia postępowania, będzie on miał bowiem możliwość zawnioskowania o tymczasowe pokrycie tych kosztów przez Skarb Państwa. Jest to jednak możliwe tylko w przypadku, gdy konsument przyzna Skarbowi Państwa pierwszeństwo zaspokojenia roszczenia z tytułu wyłożonych na postępowanie należności - ze środków uzyskanych w wyniku upłynnienia majątku konsumenta. Co istotne, kwota opłaty od wniosku o ogłoszenie upadłości została obniżona z 200 do 30 zł. Ustawa przewiduje też wprowadzenie limitu wynagrodzenia syndyka, którego nie będzie można w żadnym wypadku przekroczyć – niezależnie jak skomplikowane będzie postępowanie. Planuje się także dalsze obniżanie kosztów związanych z postępowaniem upadłościowym, jednak będzie to możliwe dopiero po wprowadzeniu do ustawy prawo restrukturyzacyjne - zastąpienia ogłoszeń w prasie ogłoszeniami zamieszczanymi w Centralnym Rejestrze Restrukturyzacji i Upadłości – czyli internetowej platformie dla postępowań upadłościowych w ogólności.
Dla konsumenta ważnymi zmianami będą także skrócenie z 5 do 3 lat maksymalnego okresu spłaty zobowiązań ustalonego w planie spłaty, a który jest warunkiem umorzenia pozostałych zobowiązań, możliwość zawarcia układu z wierzycielami w zamian za ustalenie indywidualnego planu spłat, a w razie zbycia nieruchomości na pokrycie czynszu najmu - zwiększenie sumy przysługującej konsumentowi z 12 do 24 krotności średniego czynszu najmu.
Nowelizacja wejdzie w życie 31 grudnia - zatem w Sylwestra nie tylko będziemy żegnać rok 2014, ale możemy jednocześnie świętować wejście w życie powyższych zmian legislacyjnych. Okazji do świętowania przecież nigdy nie jest za dużo, zwłaszcza, że zmiany są na korzyść konsumenta.
Karolina Wąsikowska
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.