Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Trwa Tydzień Mediacji.
Od poniedziałku (14 października 2013 r.) w całej Polsce prowadzony jest Tydzień Mediacji. Ponadto, w ramach tygodnia mediacji w najbliższy czwartek (17 października 2013 r.) na całym świecie obchodzony będzie Międzynarodowy Dzień Mediacji.
Tradycja obchodzenia Międzynarodowego Dnia Mediacji w każdy trzeci czwartek października istnieje na świecie od 2005 r. i od tego też czasu Ministerstwo Sprawiedliwości aktywnie angażuje się w jego obchody. Przez cały tydzień na terenie kraju promowane są pozasądowe metody rozwiązywania sporów – mediacje. Wszystko po to, by jak najwięcej osób zdało sobie sprawę z tego, że nie wszystkie spory należy rozwiązywać przed sądem.
Przez cały najbliższy Tydzień Mediacji w m.in. sądach, siedzibach organizacji pozarządowych czy na komisariatach dyżurować będą mediatorzy, którzy wszystkim zainteresowanym udzielać będą bezpłatnych porad oraz informacji o korzyściach płynących z mediacji.
Minister Sprawiedliwości przekonywał w poniedziałek, że z mediacji naprawdę warto skorzystać. Mediacja to dobrowolne, poufne i niesformalizowane pozasądowe postępowanie w sprawach, w których możliwe jest zawarcie ugody, prowadzone między stronami (uczestnikami) określonego sporu przez osobę trzecią (bezstronnego mediatora). Celem mediacji jest doprowadzenie do ugodowego załatwienia tego sporu. W sprawach karnych mediacja ma na celu naprawienie wyrządzonych przestępstwem szkód materialnych i moralnych, pozwala pokrzywdzonemu na wyrażenie jego oczekiwań i potrzeb. Sprawcy pozwala przejąć odpowiedzialność za skutki przestępstwa oraz podjąć związane z nią działania. Sprzyja trwałemu zakończeniu konfliktu.
Zalety mediacji podkreślane przez Ministerstwo :
- zapewnia stronom możliwość decydowania o jej ostatecznym wyniku;
- zapewnia równorzędną pozycję dla wszystkich stron konfliktu lub sporu;
- przyczynia się do skrócenia okresu trwania postępowania sądowego;
- przyczynia się do zmniejszenia kosztów związanych z postępowaniem sądowym;
- realizuje konstytucyjną zasadę dostępu do wymiaru sprawiedliwości – prawo do sądu;
- zapewnia wyższą skuteczność realizowania porozumień, bowiem strony, które same je wypracowały, czują się także odpowiedzialne za ich wykonanie;
- sprzyja budowaniu porozumienia, łamaniu barier i niwelowaniu napięcia społecznego;
- służy zapewnieniu harmonii społecznej i konstruowaniu prawidłowych relacji międzyludzkich.
Szczegóły działań Ministerstwa Sprawiedliwości na rzecz promowania mediacji w Polsce, a także szereg informacji na temat m.in. aktów prawnych i statystyk dotyczących alternatywnych sposobów rozwiązywania konfliktów i sporów można znaleźć pod adresem: www.ms.gov.pl/pl/dzialalnosc/mediacje/
Maciej Stępień
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.