Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Trwają prace nad przepisami o zdrowej żywności w szkołach
Senat rozpatruje przepisy nowelizacji ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz.U. z 2006 r. nr 171 poz. 1225). Celem zmian jest ograniczenie dostępu dzieci do produktów żywnościowych zawierających znaczną ilość składników szkodliwych dla ich rozwoju, takich jak chipsy, niektóre ciastka i napoje, w tym napoje energetyzujące, jedzenie typu fast food i instant. W związku z tym ma zostać wprowadzony zakaz reklamy oraz sprzedaży powyższych produktów w placówkach systemu oświaty. Grupa produktów spożywczych, które będzie można sprzedawać w szkołach i przedszkolach zostanie określona w rozporządzeniu Ministra Zdrowia.
Akty wykonawcze do ustawy mają też precyzować jakie jedzenie będzie mogło być podawane na stołówkach szkolnych. Zostaną przy tym wzięte pod uwagę wartości odżywcze i zdrowotne posiłków oraz normy żywienia dzieci i młodzieży. Podmioty prowadzące w dniu wejścia w życie ustawy działalność polegającą na sprzedaży środków spożywczych w placówkach oświatowych oraz na żywieniu zbiorowym dzieci i młodzieży będą musiały dostosować się do wymogów ustawowych w terminie trzech miesięcy od dnia ich obowiązywania, czyli od 1 września 2015 r. Senat zaproponował jednak, aby znieść zawarte w noweli udogodnienie dla firm, które działały już na rynku do 31 sierpnia 2015 r. Dzięki nim nowe przepisy i sankcje obowiązywałyby je nie od września (jak pozostałych firm) tylko od 1 grudnia 2015 r. Podczas debaty zgłoszono też poprawkę, która doprecyzowuje, że w przypadku zespołu szkół lub zespołu szkół i placówek, w skład których wchodzi szkoła dla dorosłych, przepisy ustawy stosuje się także do szkoły dla dorosłych w tym zespole, chyba że w skład zespołu szkół wchodzą wyłącznie szkoły dla dorosłych.
Za nieprzestrzeganie przepisów będą grozić kary pieniężne od 1 tys. do 5 tys. zł. Ponadto, będzie istniała możliwość rozwiązania umów łączycych placówkę oświatową z podmiotem sprzedającym lub reklamującym niezdrową w rozumieniu ustawy żywność bez zachowania terminu wypowiedzenia i bez obciążenia odszkodowaniem z tego tytułu.
W Senacie toczyła się poważna dyskusja nad wprowadzaną nowelizacją. Senatorowie podnosili, że nie ma czegoś takiego jak niezdrowa żywność a niezdrowe jest spożywanie jakiejkolwiek żywności w nadmiernych ilościach i zmiany przełożą się tylko na upadłość wielu sklepików szkolnych. Składano też prośby aby przedstawić konkretnie wyniki badań, które wskazują, że obecność w szkole automatów i sklepików sprzedających niezdrową żywność wpływa rzeczywiście na otyłość i negatywny stan zdrowia dzieci.
Senat zajął się ustawą o zmianie ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia 19 listopada br, w pierwszym dniu trwającego 65. posiedzenia.
Patryk Hatak
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.