Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
UOKiK – zgoda na przejęcie Polskich Kolei Linowych
Komentarze na temat zakupu Pendolino, wciąż są dominującą w mediach informacją o ostatniej działalności PKP. Tymczasem warto wspomnieć o innym, niedawno burzliwym temacie związanym z prywatyzacją w PKP. Zamieszanie związane z prywatyzacją Polskich Kolei Linowych spółki-córki PKP wydaje się zakończone.
Do maja tego roku właścicielem spółki Polskie Koleje Linowe było PKP. Spółka oddalona od centrali państwowego molocha żyła własnym życiem bezpiecznie w górach. Sytuacja zmieniła się od momentu rozpoczęcia procedury prywatyzacyjnej, która nagle wymusiła transparentność. Kiedy niezależne ośrodki zabrały się do audytu, nagle zaczęły się schody. Kontrolerzy wykryli, że prezes Andrzej Laszczyk wynajmował atrakcyjne powierzchnie handlowe, np. na Kasprowym Wierchu i Krupówkach, firmom powiązanym ze swoją rodziną. W efekcie na szczycie Kasprowego Wierchu zamiast typowego schroniska z regionalnymi przysmakami, działa dziś pizzeria. Jej likwidacja to jedno z haseł nowego właściciela PKL.
UOKiK wydał zgodę na zakup przez Polskie Koleje Górskie PKL. Polskie Koleje Górskie (PKG) to wspólny przedsiębiorca Miasta Zakopane oraz Gmin: Bukowina Tatrzańska, Kościelisko i Poronin - utworzony w celu przejęcia kontroli nad prywatyzowanymi Polskimi Kolejami Linowymi (PKL). Aby uzyskać środki niezbędne do przeprowadzenia transakcji, PKG zawarło umowę inwestycyjną ze spółką Mid Europa Partners i to ona będzie de facto właścicielem PKL, jako że posiada 98% udziałów w PKG.
Polskie Koleje Linowe zajmują się przewozem osób koleją linową, prowadzeniem wyciągów narciarskich oraz przenośników taśmowych w ośrodkach: Góra Parkowa, Gubałówka, Kasprowy Wierch, Mosorny Groń, Palenica (region nowosądecki) oraz Góra Żar (region bielski). W wyniku koncentracji spółka PKG zakupi 100 proc. akcji Polskich Kolei Linowych od spółki PKP.
Po przeprowadzeniu postępowania antymonopolowego Prezes Urzędu uznała, że koncentracja nie doprowadzi do istotnego ograniczenia konkurencji. Przypomnieć należy, iż Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej informowało już wcześniej w specjalnym komunikacie, że transakcja sprzedaży PKL przez PKP SA została przeprowadzona zgodnie z obowiązującym prawem i najlepszymi praktykami znanymi z rynków finansowych.
Zgodnie z przepisami transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.
Maciej Stępień
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.