Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Urlop na żądanie nie do końca na żądanie.
Pomimo iż brzmienie art. 167*2 kodeksu pracy poprzez sformułowanie: „Pracodawca jest obowiązany udzielić na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym nie więcej niż 4 dni urlopu w każdym roku kalendarzowym” może sugerować, że pracodawca ma obowiązek w każdej chwili udzielić pracownikowi 4 dni tzw. „urlopu na żądanie” popularnie zwanym „kacowym”, to wypracowane orzecznictwo sądowe stanęło na stanowisku że taki wniosek jest w pewnych przypadkach nieuprawniony.
Sądy stwierdzają m.in. że: „Obowiązek udzielenia urlopu "na żądanie" nie jest bezwzględny, a pracodawca może odmówić żądaniu pracownika ze względu na szczególne okoliczności, które powodują, że jego zasługujący na ochronę wyjątkowy interes wymaga obecności pracownika w pracy.”, „Rozpoczęcie urlopu "na żądanie" (art. 167[2] k.p.) przed udzieleniem go przez pracodawcę może być uznane za nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy, będącą ciężkim naruszeniem podstawowych obowiązków pracowniczych w rozumieniu art. 52 § 1 pkt 1 k.p”.
Zatem do instytucji „urlopu na żądanie” należy podchodzić z ostrożnością i nie traktować tego uprawnienia jako bezwzględnego, gdyż podlega ono ograniczeniom ze względu na szczególny interes pracodawcy.
Krystian Lenowiecki
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.